Darbuotojui

Nelaimingi atsitikimai, artimųjų mirtis

Darbo kodeksas įpareigoja darbdavį suteikti iki 5 kalendorinių dienų trunkančias nemokamas atostogas, kad darbuotojas galėtų dalyvauti mirusio šeimos nario laidotuvėse. Nors tiek laiko gali užtekti laidotuvėms suorganizuoti, atrasti pusiausvyrą tarp darbo ir gedulo netekus šeimos nario yra daug sunkiau.

Visiškai išvengti darbo bus neįmanoma

Tam, kad susitaikytumėte su netektimi, jums gali prireikti nemažai laiko. Kai šeimos nariai atsiduria pavojuje arba jų netenkama, jokie darbiniai įsipareigojimai kurį laiką neatrodo svarbūs, bet visiškai išvengti darbo gedulo laikotarpiu greičiausiai bus neįmanoma, o ir apskritai tai nebūtų pats geriausias sprendimas, nes darbas suteikia progą nors trumpam laikui nukreipti mintis nuo sielvarto. Tačiau svarbu suprasti, kad jūsų patiriamas skausmas niekur nedings vien dėl to, kad sugrįšite į darbą. Atsiminimus atgaivinti gali net ir labai maži dirgikliai, pavyzdžiui kolegos paminėtas filmas, pažįstamas kvapas, savaitės diena, kuri buvo svarbi jums ir jūsų artimajam ir pan. Viso to galima tikėtis, todėl turėtumėte pagalvoti, kokia darbo aplinka jums padėtų labiausiai.

Tikėtina, kad grįžę į darbą pastebėsite pasikeitusį bendradarbių elgesį, pavyzdžiui, artimesni kolegos nebeužsuks į kabinetą su jumis paplepėti taip, kaip tai darydavo iki jūsų netekties. Pabandykite jiems už tai atleisti iš anksto. Mirtis visus pastato į nepatogią situaciją, nes visuomenėje šios temos iki šiol yra vengiama, ir niekada nežinome, kaip elgtis, kai nutinka neišvengiama. Nėra vieno teisingo būdo gedėti mylimo šeimos nario, taip pat nėra vieno teisingo būdo išreikšti paramą artimojo netekusiam draugui ar kolegai. Greičiausiai kolegos jums nori tik gero, bet nežino, kaip galėtų ar turėtų jums padėti. Baimė itin sudėtingoje situacijoje pasielgti netinkamai gali lemti pasyvumą bei šaltumą.

Priklausomai nuo to, kokio dydžio organizacijoje dirbate bei kokia yra organizacijos kultūra, darbuotojų informuotumas apie jūsų netektį taip pat gali labai skirtis, tad vadeles geriausia paimti į savo rankas. Pagalvokite, kokio kolegų elgesio norėtumėte. Ar pokalbiai apie jūsų mylimą žmogų suteiktų jums komforto jausmą, ar priešingai – darbe norite kuo mažiau netektį primenančių šnekų? Bet kuriuo atveju galite visiems kolegoms išsiųsti bendrą laišką, padėkodami už supratingumą ir pasakydami, kokia parama jums šiuo metu reikalinga.

Nebandykite paslėpti jaučiamo skausmo

Gali būti, kad nenorėdami tapti našta kolegoms, jūs stengsitės dirbti daugiau ir įrodyti, kad galite nugalėti savo emocijas. Gedulas žmones išvargina, veikia juos ir emociškai, ir fiziškai, todėl atleiskite sau, jei grįžę į darbą kurį laiką negalėsite atlikti didelio užduočių kiekio ar išlaikyti aukštos rezultatų kokybės. Būkite atviri su savo darbdaviu ir paprašykite pagalbos stengiantis sugrįžti į įprastą ritmą. Galbūt jums reikalinga galimybė kaskart dėl to neinformuojant vadovo dvidešimčiai minučių atsitraukti nuo darbo, kai pajaučiate kylančias emocijas? Galbūt būtų lengviau, jei bent dalį darbo laiko galėtumėte dirbti nuotoliniu būdu? Atvirumas padės tiesioginiam vadovui geriau suprasti jūsų darbo pokyčių priežastis ir priimti optimalius sprendimus.