Formulė
Bendruomenė ir socialiniai ryšiai
„Vienintelis būdas turėti draugą – būti tokiam“,
– Ralph Waldo Emerson (filosofas, poetas)
Ši gyvenimo sritis yra apie jus ir jūsų santykį su kitais žmonėmis. Ji apibrėžia, kiek laiko skiriate socialiniam gyvenimui ir dalyvavimui įvairiose bendruomenės veiklose. Ką laikote bendruomene, yra reliatyvu. Tai gali būti jūsų draugų ratas, santykiai su kaimynais, bažnyčios ar religinės grupės nariais, dalyvavimas kokios nors socialinės grupės veikloje (prie kurios save priskiriate), veikla visuomeninėje organizacijoje, veiklos su draugais ir pan. – viskas, kas nėra šeima arba darbas. Žinoma, jei laisvalaikį leidžiate su savo kolegomis (-ėmis) po darbo – jie (jos) gali būti dalis jūsų bendruomenės ir persidengti su darbo sritimi.
Draugai ir geri santykiai su jais prisideda ne tik prie geros emocinės, bet ir prie fizinės sveikatos, asmeninio augimo, visaverčio poilsio, stiprios savivertės ir kitų pozityvių dalykų jūsų gyvenime. Mirties patale žmonės kur kas dažniau gailisi nutrūkusių ryšių su draugais nei nepadarytų darbų.
Atsiradus profesinių ir / arba šeimos įsipareigojimų, laikas skiriamas socialiniam gyvenimui paprastai sumažėja. Norint jį išlaikyti aktyvų dažnai tenka dėti papildomų pastangų palaikyti ryšius su draugais ir bendruomenės nariais, inicijuoti susitikimus, organizuoti bendras veiklas, kartu priimant ir kitų asmenų kvietimus susitikti ir kur nors dalyvauti. Socialinis gyvenimas sukuria ypač palankias galimybes derinti įvairias gyvenimo sritis – laisvalaikį, sportą, poilsį, šeimos laiką. Turint vaikų, gali būti lengviau organizuotis kokias nors veiklas ar išvykas su vaikų turinčiais bičiuliais. Pavyzdžiui, išvykti pastovyklauti su keliomis draugų šeimomis prie ežero (šeimos laikas + socialinis gyvenimas + bendruomenės stiprinimas + aktyvus laisvalaikis / sportas). Arba kartu su draugais pradėti sportuoti, užsiimti kokiu nors hobiu ir pan. Galimybės neribotos!
Kaip rasti daugiau laiko?
Šiuo atveju rasti laiko reiškia aktyviai jo ieškoti ir jo skirti. Pagalvokite, kaip šią gyvenimo sritį galite įpinti į kitas. Įtraukite savo šeimą ir draugus į veiklas kartu! Taip ir stiprinsite bendruomenę bei praleisite kokybiškai laiką kartu.
Nuo ko pradėti?
Planuokite laiką socialiniam gyvenimui. Nepalikite socialinio gyvenimo savieigai, aktyviai planuokite ir rezervuokite laiką tam iš anksto savo kalendoriuje. Jei to nedarysite, didelė tikimybė, kad šį laiką užims kitos veiklos, atsiradusios čia ir dabar.
Jei esate aktyvus žmogus, gali atrodyti, kad niekam neturite laiko, o su draugais susitiksite tada, kai labiau atsilaisvinsite nuo darbų rutinos. Tokia diena gali taip niekada ir neateiti, jei neįdėsite pastangų suplanuoti ką nors konkrečiai.
Palaikykite gyvą bendravimą. Pokalbiai su žmonėmis gyvai gali pakelti nuotaiką ir pripildyti energijos kaip niekas kitas. Ne kiekvienas žmogus ir ne kiekvienas pokalbis pakelia ūpą, bet mes pažįstame bent vieną žmogų savo gyvenime, su kuriuo dažniausiai pasišnekėjus telefonu ar susitikus gyvai visi rūpesčiai nublanksta, o kūnas ir protas prisipildo pozityvios energijos. Stenkitės susitikti ar pabendrauti telefonu (svarbu, kad tai būtų pokalbis balsu, o ne raštu) bent kartą per savaitę su jus įkvepiančiais, įdomiais, pozityvios energijos kupinais žmonėmis, kurie jus veikia teigiamai ir suteikia energijos, įkvėpimo ir įžvalgų.
Įtraukite draugus (-es) į svarbiausius gyvenimo įvykius. Tarkitės, konsultuokitės, dalykitės idėjomis ir įžvalgomis, švęskite pasiekimus ir laimėjimus, minėkite svarbias gyvenimo akimirkas kartu – dalykitės savo gyvenimu ir kurkite bendruomenę iš mylinčių ir jus palaikančių žmonių. Tai yra didžiulė jėga jūsų gyvenime, galinti būti kartu ne tik laimingomis akimirkomis, bet ir palaikyti bei pagelbėti sunkiais gyvenimo etapais.
Sustiprinkite bendruomenę darydami tai, ką mėgstate. Pagalvokite apie veiklą, kurią norėjote pradėti arba vystyti, bet niekada tam neradote (o gal neieškojote) laiko, ir sujunkite ją su savo indėliu į bendruomenės stiprinimą (net jei tik tarp savo draugų ir artimų žmonių). Mėgstate skaityti? Pradėkite savo knygų klubą arba prisijunkite prie jau egzistuojančio. Norėtumėte daugiau judėti? Pakvieskite grupę draugų į kasmėnesines išvykas į gamtą (ir paprašykite, kad kiekviena (-as) jų atsivestų po vieną žmogų). Patinka gaminti? Pakvieskite artimų žmonių į vis kitos šalies virtuvės puotą kartą per du mėnesius. Idėja paprasta – įtraukite kitus žmones į tai, ką mėgstate daryti, bet šiuo metu nedarote. Socialinis įsipareigojimas kitiems žmonėms išjudins jus pačius ir sustiprins bendruomenės jausmą (o gal ją ir sukurs).
Prisijunkite prie bendruomeninių iniciatyvų. Jei nenorite įsipareigoti tam, kas užimtų daug jūsų laiko kiekvieną savaitę ar mėnesį, galbūt galite prisijungti prie vienkartinių arba retesnių, kasmečių iniciatyvų. Pavyzdžiui, pavasarinės talkos su kaimynais jūsų rajone, akcijos „Darom“, kalėdinių vainikų pynimo dirbtuvių, pyrago kepimo Pyragų dienai (minima lapkričio 6 dieną) ir pan.
Prisijunkite prie savanorius priimančių organizacijų veiklos. Lietuvoje veikia daug organizacijų, priimančių savanorius. Tai puikus būdas prisidėti prie geresnio pasaulio kūrimo ir suaktyvinti savo socialinį gyvenimą.
Telieka išsirinkti, kurioje srityje norėtumėte padėti. Štai keletas organizacijų, kurios visada ieško papildomų rankų:
- Raudonasis kryžius. Veikia labai skirtingose srityse (pagalba seneliams, pabėgėliams ir migrantams, žmonėms kritinėse situacijose, nukentėjusiesiems nuo karinių konfliktų ir stichinių nelaimių).
- Caritas. Veikia labai skirtingose srityse (pagalba nukentėjusiesiems nuo karo, senjorams, žmonėms su negalia, darbas su šeimomis ir vaikais, nuteistaisiais, renginių organizavimas).
- Maisto bankas.
- Emocinę paramą teikiančios organizacijos (kasmet renka naujus savanorius):
o „Pagalbos moterims linija“
o „Jaunimo linija“
o „Vaikų linija“
o „Sidabrinė linija“
Pasidomėkite ir vietinėmis iniciatyvomis. Pavyzdžiui, savo bendruomenėje, vaikų mokykloje, universitete, bažnyčioje, kurioje lankotės, paklausinėkite draugų, pažįstamų ir pan. Pasaulis pilnas galimybių, tereikia skirti tam noro ir laiko.
Neatlygintina veikla, kuri teikia prasmę ir kuria vertę bendruomenei, praturtina ir asmeniškai pozityviomis emocijomis, ir teigiama energija. Kai kuriose šalyse savanorystė ir kita veikla bendruomenės labui yra labai paplitusi. Pavyzdžiui, JAV gyventojai įvairiai savanoriškai veiklai vidutiniškai skiria 52 valandas per metus. „Eurostat“ duomenimis, į savanorišką veiklą įsitraukia 19 proc. Europos gyventojų (16,3 proc. Lietuvoje); daugiausia Norvegijoje (48 proc.), mažiausiai – Rumunijoje (3,2 proc.).
Daugiau savanorystės idėjų visoje Lietuvoje rasite: http://www.savanoriaujam.lt/organizacijos/.
Įkurkite savo namo laiptinėje ar kur nors kitur rajone bibliotelę. Tai tvarus ir nebrangus būdas ne tik padaryti bendrą gyvenamąją erdvę jaukesnę, bet ir sustiprinti bendruomenę. Pastatykite spintelę / lentyną (prieš tai paklauskite kaimynų leidimo), kurioje kiekviena(s) galėtų palikti keletą ar daugiau jau skaitytų knygų. Leiskite kaimynams (-ėms) papildyti lentyną ir kvieskite imti knygas bei vietoj jų palikti savo skaitytas knygas. Laikykites principo, kad vietoj paimtos knygos reikėtų palikti kitą.
NAUDINGOS NUORODOS
„Total Leadership: Be a Better Leader, Have a Richer Life“ (Steward D. Friedman, 2014). Knygos autorius darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą pateikia kaip skirtingų sričių papildomumą, išskirdamas keturias svarbiausias: darbą, namus, laiką sau ir bendruomenę. Pateikiama daug praktinių patarimų, kaip visas jas derinti ir supinti į visavertį gyvenimą.
„Together: Why Social Connection Holds the Key to Better Health, Higher Performance, and Greater Happiness“ (Vivek H. Murthy, 2020). Apie teigiamą socialinių ryšių poveikį žmogaus gyvenimui ir patarimus, kaip kurti, sustiprinti ir išlaikyti savo socialinius ryšius.
„Year of Yes“ (Shonda Rhimes, 2016). Šiek tiek kitokio žanro knyga, kviečianti su autore pabūti vienus metus trukusiame eksperimente, kuriame ji gyvenimui ir iškilusioms progoms sako „taip“: kvietimams dalyvauti įvairiose veiklose, skaityti pranešimus, sakyti kalbas ir viskam, kam iki šiol niekada nesakydavo „taip“. Įkvepianti knyga atverti savo laiką ir dėmesį bendruomenei bei parodanti, kad iš to daugiausia naudos gauna pats „taip“ sakantis žmogus.
„The Art of Showing Up: How to Be There for Yourself and Your People“ (Rachel Wilkerson Miller, 2020). Draugauti su kitais žmonėmis ir šias draugystes išlaikyti visą gyvenimą yra sunku. Autorė rodo, kaip moderniais technologijų laikais skirti kokybišką dėmesį gyvam ryšiui su kitais žmonėmis ir puoselėti draugystes, nepamirštant pradėti nuo savęs ir draugystės su savimi.
„Mažoji laimės knyga. HYGGE: gyvenimas pagal danus“ (Meik Wiking, 2017). Patarimų, tinkančių įjaukinti namus ir paversti juos malonia buveine laikui su šeima ir bičiuliais, knyga. Meikas yra Laimės tyrimų instituto Kopenhagoje direktorius, daugybę metų tyrinėjęs danų gyvenimo magiją. Daug dėmesio skyrė socialinių ryšių ir draugysčių temai. Knygoje rasite daugybę patarimų, kaip paprastai, smagiai ir be galo jaukiai kurti aplinką, kurioje bus gera ir jums ir jūsų artimiausiems žmonėms.
Klausimai? Komentarai? Pasiūlymai? formule@daugiaubalanso.lt