Šeima

„Man nuostabu, kad žmonės nori taip sunkiai dirbti dėl savo šeimos, jog vieną dieną galėtų jai skirti daugiau laiko“,

– Richie Norton

Į šią sritį patenka visas laikas, kurį skiriate savo artimiausiems žmonėms.

Šeima paprastai užima daug vietos mūsų gyvenime. Skirtingais etapais įsitraukimas skiriasi ir labai priklauso nuo jūsų vaidmens: ar esate vaikas, brolis / sesuo, partneris / partnerė, turite savo vaikų, anūkų, rūpinatės vyresniais tėvais, seneliais ir t. t. Kiekvienas vaidmuo reikalauja specifinio dėmesio, įsitraukimo ir laiko, kurį turite skirti. Ši gyvenimo dalis paprastai būna dominuojanti tarp kitų ir jai dažniausiai reikia gerokai daugiau kūrybiškumo, derinimosi, lankstumo ir prisitaikymo, kad be kitų įsipareigojimų visa sutalpintumėte į turimas 24 valandas per parą. Ypač jei turite vaikų arba esate atsakingi už kitų šeimos narių priežiūrą ir globą.

Šeimos gyvenimas ir tai, kas jame vyksta, veikia mus tiek teigiamai, tiek neigiamai ir turi įtakos mūsų produktyvumui, darbingumui, santykiams su kolegomis, fizinei ir emocinei sveikatai, kitoms gyvenimo sritims. Kitaip nei kitos gyvenimo sritys, šioji yra tokia, nuo kurios negalite atsiriboti, net tada, kai labai norisi. Laimėje ar varge (o ypač varge) jūsų dėmesio ir laiko reikia kasdien. Tad natūralu, kad tada, kai kyla rūpesčių, kas nors kelia įtampą, stresą ar vyksta ne taip, kaip turėtų (ar norėtumėte), tai gali ypač paveikti visas kitas gyvenimo sritis. Dėl šios priežasties labai svarbu pastebėti pirmuosius ženklus, rodančius, kad svarbu sustoti ir skirti laiko pasirūpinti tuo, kas vyksta jūsų šeimos gyvenime.

Štai keletas ženklų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį.

Nenorite grįžti namo. Net ir po ilgos darbo dienos nesijaučiate gerai vien nuo minties, kad reikės grįžti namo. Buvimas namie, rūpinimasis namais ir šeima neteikia džiaugsmo ar pasitenkinimo.

Dirbate ilgesnes valandas, nei reikia. Ypač daug dirbantiems žmonėms darbas gali tapti „pabėgimo planu“ nuo rūpesčių, susijusių su vaikų auginimu, namų priežiūra, buitiniais rūpesčiais, santykiais ir pan. Gali būti, kad vengiate grįžti namo laiku, motyvuodami, jog turite padirbėti ilgiau. Vis dėlto dažnai ilgesnės darbo valandos ir viršvalandžiai veda prie to, kad turėsite tik dar mažiau energijos pasirūpinti klausimais, kuriems vis tiek reikės jūsų dėmesio ir įsitraukimo.

Jaučiatės psichologiškai ir emociškai pavargęs (-usi). Tai trukdo jums susitelkti, susikoncentruoti, išlaikyti dėmesį ir produktyvumą.

Negalite atsiriboti nuo su šeima susijusių klausimų ir darbe. Normalu, jei kažkas svarbaus vyksta jūsų šeimoje, negalite taip paprastai atsiriboti ir palikti visų minčių, jausmų ir emocijų namie, kol dirbate. Vis dėlto, jei tai yra viskas, apie ką galvojate, kalbate su savo kolegomis (-ėmis), nepaliaujate dalytis visomis smulkmenomis ir kiekvieno iš eilės sutikto žmogaus klausiate, ką ji (jis) mano, – tai gali būti ženklas, kad metas sustoti ir pagaliau pasirūpinti šeimos klausimais.

Svarbu, kad pastebėję pirmuosius signalus susitelktumėte į problemą ir jos sprendimų paieškas, o ne simptomų „gydymą“. Pavyzdžiui, nuolat vėluojate sugrįžti iki vakarienės su šeima. Tai kelia įtampą jūsų santykiuose su antrąja puse. Dėl to jaučiate stresą, nes žinote, kad dėl vėlavimo vėl susibarsite. Tokioje situacijoje svarbu suprasti, kas yra tikroji problema, o kas tik simptomas. Pats vėlavimas greičiausiai tėra simptomas, o problema susijusi su klausimu, kodėl vėluojate. Paklauskite savęs, kas vyksta: ar taip yra dėl to, kad netinkamai apskaičiuojate grįžimo laiką per kamščius? O gal jaučiate poreikį padirbėti ilgiau, nes nesuspėjate per dieną padaryti visų darbų? Gal jūsų vadovė ar kolegos kelia lūkestį dirbti viršvalandžius? O gal būtent rūpesčiai namuose kelia įtampą? Tik identifikavę (-usi) tikrąją problemą, galėsite ieškoti tinkamų sprendimų.

Nuo ko pradėti? 

Paklauskite savęs kelių kontrolinių klausimų: ar gebu būti čia ir dabar su savo artimiausiais žmonėmis? Ar aš esu dėmesinga (-as) ir ar palaikau savo šeimą tiek, kiek galiu? Ar būdama (-as) su šeima, skiriu savo dėmesį ir laiką, negalvodama (-as) apie kitus rūpesčius ir darbus? Taip ar ne? Jei ne – kodėl ir kas man trukdo?

Kaip rasti daugiau laiko?

Kaip ir dėl kitų gyvenimo sričių, jei norite rasti daugiau laiko, jo reikia aktyviai ieškoti. Pradėkite nuo aiškių ribų tarp darbo ir asmeninio gyvenimo nustatymo. Jei norite prasmingo ir kokybiško laiko su savo artimiausiais žmonėmis, pradėkite nuo apibrėžimo sau pačiai (-iam), kaip turėtų atrodyti jūsų laikas su antrąja puse / šeima, ir sąmoningai to siekite.

Gyvenimas poroje

Rutina, darbai, įvykiai ir iššūkiai kitose gyvenimo srityse neabejotinai veikia santykius su antrąja puse. Sveiki santykiai stiprina ne tik emocinę, bet ir fizinę sveikatą. Nesvarbu, ar turite vaikų, ar ne, norėdami išlaikyti gyvybingus, kupinus pasitikėjimo, saugumo, atvirumo ir abipusiškumo santykius, turite įdėti pastangų. Psichologas Billas Mitchelas knygoje „Time to Breath“ pateikia 10 patarimų, kaip išlaikyti gyvybingumą romantiniuose santykiuose.

  1. Skirkite laiko buvimui tik dviese. Skamba kaip savaime suprantamas patarimas, bet gyvenimas pilnas visko, kas užpildo jūsų minutes, valandas, dienas, tad tas laikas, kurį jau tuoj tuoj galėsite skirti vienas (-a) kitam (-ai), taip niekada ir neateina. Kol jo sąmoningai nepaskirsite, didelė tikimybė, kad ir neateis. Tad skirkite vienas (-a) kitam (-ai) pasimatymus bent kartą per savaitę, eikite kartu miegoti, kartu pietaukite arba vakarieniaukite, retkarčiais ištrūkite savaitgaliui (be vaikų, jei jų turite) ir pan.
  2. Bendraudami (-os) padėkite telefonus į šalį.
  3. Juokitės kartu. Smalsaukite, šnekučiuokitės, pokštaukite. Nepameskite žaismingumo ir nuoširdaus domėjimosi viena (-as) kitu (-a) bei jums nutikusiomis istorijomis, rūpimomis idėjomis ir pan. Juokas kartu palaiko gyvybingumą, artumą ir pozityvią energiją santykiuose.
  4. Būkite sąmoningi (-os) dėl to, kokią nuotaiką parsinešate namo. Vien savęs paklausęs (-usi), kokia nuotaika žengiate per namų slenkstį, galimai ją pakeisite į geresnę. O jei kartais tenka parsinešti ir blogą, būkite atviri (-os) su savo antrąja puse dėl to, kaip jaučiatės. Skirkite laiko savo emocinei sveikatai ir „persijungimui“ nuo rūpesčių darbe – gal jums gali padėti karštas dušas, kvėpavimo pratimai, kelių minučių pabuvimas ramiai su savimi, refleksija… Pabaigti darbo dieną galite dar būdami darbe ir skirdama (-as) laiko įvertinti dienos pasiekimus, iššūkius, kitos dienos planus. Tai padės ne tik nusimesti nuo pečių darbinę energiją, bet ir neparsinešti jos namo. Taip pat pagalvokite apie tai, kas jūsų laukia namie, panaudokite kelionės namo laiką muzikai / tinklalaidei klausyti, knygai skaityti, pasivaikščioti.
  5. Mėgaukitės paprastais malonumais. Paįvairinkite savo rutiną maloniomis patirtimis. Ką mėgstate? Sportą, parodas, kultūrinius renginius, kiną, gaminti kartu maistą, lankytis naujose vietose, vaikščioti gamtoje? Įtraukite tai į 168 savaitės valandas.
  6. Palaikykite fizinį kontaktą. Lieskite, masažuokite, apkabinkite viena (-as) kitą, bučiuokitės, reguliariai užsiimkite seksu. Fizinis kontaktas stiprina ir emocinį ryšį, ir emocinę sveikatą.
  7. Kalbėkite apie problemas (kai tik jų iškyla).
  8. Kritikuokite asmens veiksmus ir elgesį, o ne patį asmenį. Mokykitės pagrįstą kritiką priimti ir į ją atsižvelgti. Ypač jei tai susiję su tuo, kas svarbu jūsų mylimam žmogui.
  9. Rodykite palaikymą ir paramą viena (-as) kitam (-ai).
  10. Reikškite dėkingumą ir parodykite, kad vertinate savo antrąją pusę. Paleiskite visas blogas patirtis ir prisiminimus ir nenaudokite jų kritikuodami (-os) arba konfliktuodami (-os). Vietoje to pasakykite, už ką vertinate savo mylimą žmogų, kas joje / jame jums patinka, ir pan.

Strateguokite ir tarkitės tarpusavyje. Kad lygiavertis darbų pasidalijimas namie būtų įmanomas, turite skirti laiko su savo antrąja puse peržvelgti bei aptarti karjeros lūkesčius ir galimybes, kokių norų ir svajonių kiekvienas (-a) turite, su kokiais galimais iššūkiais galite susidurti, kaip galite viena (-as) kitą palaikyti ir padėti, kad suderinti asmeninį gyvenimą ir darbą būtų kuo lengviau. Numatykite konkrečius veiksmus, kurių galite imtis, kad būtų lengviau abiem. Normalu, jei esate skirtinguose karjeros etapuose ir jums reikalinga skirtinga parama. Svarbu, kad išgirstumėte vienas (-a) kito (-os) lūkesčius ir poreikius bei aptartumėte juos kaip komanda.

Gyvenimas su vaikais

Atsiradus vaikų, namų ruošos ir buities darbų visada padaugėja. Jei iki tol atrodė, kad nieko nespėjate, su vaikais šis jausmas gali jūsų nebepalikti niekada. Nebent būsite labai organizuota (-as) ir kiek įmanoma skirsite laiko planavimui ir pusiausvyrai kitose gyvenimo srityse. Ypač svarbu, kad skirtumėte tinkamą dėmesį sau ir savo sveikatai, miegui, kitoms veikloms, kurios padeda atgauti energiją, kokybiškam santykio kūrimui ir puoselėjimui su savo mylimiausiais žmonėmis.

Patarimai

Planuokite savo šeimos laiką. Tiek savo laiką šeimai, tiek šeimos laiką su jumis. Galite paskirti konkretų laiką per savaitę, kada sėdate ir susiplanuojate, kaip atrodys ateinančios septynios jūsų dienos. Tam galėtų tikti penktadienio arba sekmadienio vakaras. Darykite tai kartu su savo antrąja puse ir viską užfiksuokite raštu virtualiajame kalendoriuje arba tikrame popieriaus lape. Svarbu, kad abu planuojantys asmenys (ar daugiau, jei įtraukiate ir kitus šeimos narius) šį planą matytų ar turėtų prie jo priėjimą. Įrašykite ir tokias veiklas kaip laikas sau (jei planuojate tiesiog paskaityti knygą, pažiūrėti filmą, pasivaikščioti miške ar kt.). Jei šios veiklos nepasižymėsite kalendoriuje, tikėtina, kad šį laiko tarpą užims kitos veiklos, atsiradusios per savaitę.

Šis pratimas labai tinkamas, kai (a) norite pasidalyti šeimos ir buitinius darbus su antrąja puse lygiaverčiai (nuspręsti, kas ir ką daro, už kokias su šeimos gyvenimu susijusias užduotis yra atsakinga (-as)); (b) kai norite kurią nors iš gyvenimo sričių išvystyti arba sustiprinti. Pavyzdžiui, daugiau laiko praleisti su šeima, geriau miegoti, pasirūpinti fizine sveikata ir pan. Kai viskas sudėliota „ant popieriaus“, nebėra už ko pasislėpti.

Planuokite savo turimus išteklius. Pradėkite šiandien pat nuo refleksijos, kurie dalykai kelia daugiausia iššūkių ir kaip juos įveikti su turimais resursais: planuodami ir organizuodami savo laiką ir užduotis, paprašydami pagalbos iš kitų žmonių, perskirstydami darbus tarp šeimos narių ir pan.

Tarkitės su šeima. Kalbėkitės atvirai su savo šeima apie asmeninius ir profesinius poreikius. Jei šiuo metu darbui teikiate prioritetą, jūsų šeima turi tai žinoti ir su jumis bendradarbiauti. Paaiškinkite savo vaikams, kodėl jums svarbu tai, ką darote, kodėl tai darote. Tikėtina, jei jie žinos, kodėl tai svarbu, bus atlaidesni dėl trumpesnio laiko kartu, mažės įtampos ir nesusipratimų.

Leiskite laiką kartu kokybiškai. Nesvarbu, ar turite 10 minučių, ar visą vakarą, jei jau leidžiate laiką kartu, pasistenkite, kad jis būtų kokybiškas, su visišku jūsų dėmesiu, skiriamu šeimai. Tuo metu netikrinkite el. laiškų, nenaršykite internete ir pan. Geriau trumpesnis laikas kartu, bet su visišku jūsų atsidavimu būti čia ir dabar, domėtis kitu žmogumi, skirti visą savo dėmesį tam, ką darote.

Laikykitės duotų pažadų. Jei pažadėjote kartu vakarieniauti, taip ir padarykite. Kartais susitarimus galima atšaukti, bet jei tai tampa pasikartojančiu veiksmu, šeima, o ypač vaikai, gali jumis nebetikėti ir nebepasitikėti, nebūti atlaidūs ir supratingi.

Draugaukite su savo vaikais. Domėkitės savo vaikų pomėgiais, istorijomis, rūpesčiais ir iššūkiais bei kitais jiems svarbiais klausimais. Kas jų draugai, kokios jų svajonės ir troškimai, kas jiems patinka ir ko jie nemėgsta, kurie dalykai mokykloje sekasi, o kurie ne? Kalbėkitės ir leiskite laiką su savo vaikais – būkite jų visatos dalimi. Neleiskite, kad darbai ir kiti kasdienos rūpesčiai kliudytų jums nors trumpai, bet kasdien palaikyti gyvą ryšį.

Susikurkite ritualus ir tradicijas laikui kartu praleisti. Gal tai gali būti tik jūsų ir jūsų sūnaus / dukters žygis su palapinėmis? Kartą per mėnesį apsilankymas kino teatre? Nuėjimas į kavinę sekmadienį suvalgyti ledų? Skirkite savo laiko veikloms, kurios sustiprintų jūsų draugystę.

Įkurkite „šeimos studiją“. Kas vakarą darbo dienomis susitarkite dėl tylos ir susikaupimo laiko, kurį kiekvienas šeimos narys skirtų savo dienos darbams užbaigti: vaikai galėtų ruošti namų darbus ar prisėsti prie kitų mokyklos projektų, o tėvai – prie darbinių užduočių ar kitos intelektualinės veiklos. Idealu, jei visi galite susėsti prie vieno stalo ar būti tame pačiame kambaryje. Nusistatykite konkretų laiką, kuriam pasibaigus visa šeima galėtų pereiti prie poilsio veiklų. Šiuo pratimu lavinsite visos šeimos įgūdžius planuoti laiką ir jį išnaudoti efektyviai ir kryptingai.

Efektyviai tvarkykite savo buitį. Dažnai daug laiko praleidžiame atlikdami įvairius buities darbus, kuriuos galėtume automatizuoti, pasidalyti, geriau organizuoti ir pan. Galbūt kartais vietoj gaminimo namie galite vakarienę užsisakyti arba pavalgyti ne namie (taip „nušaudami kelis zuikius vienu šūviu“ – kokybiškas laikas drauge su šeima ir poilsis kartu); vietoj važiavimo į parduotuvę apsipirkti el. parduotuvėje; vietoj kasdienio tvarkymosi namie skirti tam laiko savaitgalį, o gal paprašyti arba pasamdyti pagalbos iš išorės (pavyzdžiui, sutvarkyti tas namų vietas, kurioms paprastai „neprieina rankos“, išvalyti langus, kilimus ir pan. Nors iš pirmo žvilgsnio toks sprendimas skamba kaip prabangos dalykas, tai susiję su lygiaverčiu darbų pasidalijimu šeimoje bei kokioms išlaidoms šeimoje skiriate pirmenybę); vietoj indų plovimo įsigyti indaplovę (vėlgi, skamba kaip prabangos pirkinys? Pagalvokite, kiek laiko tam skiriate, ypač su mažais vaikais, ir realiai apskaičiuokite, kiek sutaupytumėte laiko, kurį galėtumėte skirti kitoms veikloms, kurios jus praturtina, o nenuvargina. Gal tai verta rezultato investicija? Tikėtina, kad dėl skalbimo mašinos įsigijimo klausimų nebekyla) ir pan. Atsisakykite dalykų, kurie eikvoja jūsų laiką, bet galite be jų puikiai apsieiti. Sutaupytą laiką skirkite dalykams, kuriuos tikrai mėgstate, arba ilgesniam poilsiui.

Valgykite kartu prie vieno stalo. Be televizoriaus ir telefonų. Stiprinkite savo ryšį ir žinias apie vienas kitą šeimoje, o ne socialiniuose tinkluose.

Kasdien skirkite laiko savo pomėgiams. Bent 15 minučių kasdien skirkite tam, ką laikote atpalaiduojančia veikla: skaitymui, meditacijai, vairavimui, pokalbiui su draugu, pagulėjimui karštoje vonioje, sporto pratimams. Tik tam, kad pasimėgautumėte savimi ir tuo, ką darote, be didelių įsipareigojimų ar jausmo, kad „tai reikia padaryti“. Paverskite šias 15 minučių savo kasdiene praktika, skirta tik jums.

Aiškiai komunikuokite asmeninius poreikius darbe. Kadangi darbo aplinkoje, kaip ir visuomenėje, vyrauja požiūris, kad namais rūpinasi moterys, lygiaverčio darbų pasidalijimo namie siekiantys vyrai turi ypač stengtis keisti šias normas ir savo darbovietėje. Jei jums reikia išeiti anksčiau iš darbo dėl šeiminių priežasčių, neslėpkite to. Savo elgesiu galimai padrąsinsite ir kitus kolegas komunikuoti atvirai apie jų poreikius, susijusius su šeimos ir asmeniniu gyvenimu.

Daugiau praktinių patarimų ieškokite čia

NAUDINGOS NUORODOS

Workparent: The Complete Guide to Succeeding on the Job, Staying True to Yourself, and Raising Happy Kids“ (Daisy Dowling, 2021). Išsami knyga apie vaikų auginimo ir darbo derinimą, apimanti visus vaiko raidos etapus (taip pat ir nėštumą), auginimo metus bei karjeros laikotarpius. Labai praktinė ir plataus turinio knyga, apimanti tokias temas kaip tinkamas turimų resursų panaudojimas (pagalbos iš išorės, laiko, finansinių), darbo sąlygų ir priemonių prisitaikymas, bendravimas su vaiku apie darbą, vaiko poreikių patenkinimas dirbant, pasirūpinimas savo poreikiais (sveikata, mityba, energija, jausmais), vaikų auginimas be partnerio (-ės), vaikų auginimo dalijimasis su partneriu (-e) ir kt. Šeimos ir darbo derinimo tema viena geriausių ir išsamiausių knygų.

Fair Play: A Game-Changing Solution for When You Have Too Much to Do“ (Eve Rodsky, 2021). Knyga, kurią autorė pradėjo kaip asmeninį projektą apie lygiavertę partnerystę auginant vaikus. Pavargusi būti „pagrindine“ vaikų augintoja, atsakinga už visus savo įtempto namų ūkio aspektus, Eve Rodsky suskaičiavo visą neapmokamą, nematomą darbą, kurį atliko savo šeimai, o tada išsiuntė šį sąrašą savo vyrui, prašydama viską pakeisti. Jo atsakymas buvo… pribloškiantis. Rodsky suprato, kad vien nustatyti nelygiavertį pasidalijimą namų fronte neužtenka: reikia prisidėti prie visuotinio pokyčio. Knygoje autorė pateikia savo sukurtą sistemą, kaip ne tik sutaupyti laiko sau, bet ir sumažinti nerimą ir įtampą tarp partnerių dėl nesibaigiančių darbų namuose, pasidalyti juos po lygiai ir gyventi vienas kitą papildančioje partnerystėje. Knygoje detaliai aptariamos visos su šeimos gyvenimu susijusios užduotys ir pasiūlomas patrauklus būdas, kaip galite tai sąžiningai pasidalyti tarpusavyje.

More Than Words: The Science of Deepening Love and Connection in Any Relationship“ (John Howard, 2022). Apie intymumo, artumo ir santykių poroje pagerinimą (nors patarimus tikrai galima pritaikyti ir ne tik intymiuose santykiuose). Labai praktinė, su daugybę patarimų apie tai, kaip reikšti savo emocijas, išsakyti savo poreikius, parodyti rūpestį, puoselėti bei stiprinti santykius, pakviesti kitą žmogų išgirsti ir suprasti bei pačiam (pačiai) tai daryti.

Total Leadership: Be a Better Leader, Have a Richer Life“ (Steward D. Friedman, 2014). Knygos autorius darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą pateikia kaip skirtingų sričių papildomumą, išskirdamas keturias svarbiausias: darbą, namus, laiką sau ir bendruomenę. Pateikiama daug praktinių patarimų, kaip visas jas derinti ir supinti į visavertį gyvenimą.

The Work-Life Balance Myth“ (David J. Mcneff, 2021). Kiekvieno(s) iš mūsų gyvenimą sudaro sluoksniai: šeima, profesija, asmeninis gyvenimas, intelektualinė veikla, emocinė ir fizinė sveikata, dvasinis pasaulis. Visi jie svarbūs, kalbant apie harmoniją gyvenime. Autorius pateikia pasiūlymus, kaip atrasti šią harmoniją, apžvelgdamas kiekvieną iš gyvenimo sluoksnių atskirai bei analizuodamas pavyzdžius iš savo klientų gyvenimo. Knygoje taip pat pateikiami praktiniai patarimai, kaip atsižvelgti į asmeninius poreikius ir sumažinti stresą bei įveikti kylančius asmeninio gyvenimo ir darbo derinimo iššūkius.

Win at Work and Succeed at Life: 5 Principles to Free Yourself from the Cult of Overwork (Michael Hyatt and Megan Hyatt Miller, 2021). Remdamiesi moksliniais organizacinių mokslų ir psichologijos tyrimais ir pasitelkę atvejų studijas iš savo klientų gyvenimo, knygos autoriai pateikia 5 principus, kaip pasiekti darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą be įtampos ir streso. Knygoje pateikiama, kaip išvengti perdegimo ir pervargimo profesinėje srityje, kaip permąstyti darbą ir produktyvumą, kaip sulėtinti ritmą ir susigrąžinti visavertį gyvenimą.

Time to Breathe: Navigating Life and Work for Energy, Success and Happiness (Dr. Bill Mitchell, 2020). Knygoje pateikiami praktiniai patarimai ir idėjos iš psichologijos daktaro darbo patirties, siekiant grąžinti žmones į geresnės energijos, pusiausvyros, pilnatvės ir labiau subalansuoto mąstymo apie save būseną. Autorius moko, kaip užkirsti kelią perdegimui ir išlaikyti gerą emocinę sveikatą.

Make Time. How to Focus on What Matters Every Day“ (Jake Knapp ir John Zeratsky, 2018). Be didelių teorijų labai praktinė knyga apie gudrybes, kurios gali padėti geriau valdyti savo laiką ir energiją. Visa knyga yra praktiškai vienas ilgas patarimų sąrašas – belieka išsirinkti tinkamiausius ir taikyti juos savo kasdieniame gyvenime.

Work-Life Balance“ („Harvard Business Review Guides“, 2019). Straipsnių ir tekstų rinktinė apie darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą. Apžvelgiamos tokios temos kaip laiko valdymo įpročiai ir technikos, ribų tarp skirtingų gyvenimo sričių nustatymas, kaip nedirbti viršvalandžių bei gerbti savo poilsio laiką, kaip naudotis lanksčiomis darbo formomis ir kitomis priemonėmis, kaip išlaikyti ir stiprinti socialinius ryšius ir santykius su artimais žmonėmis, kaip pasirūpinti savimi ir skirti laiko sau.

Happier at Home: Kiss More, Jump More, Abandon Self-Control, and My Other Experiments in Everyday Life (Gretchen Rubin, 2013). Autorė keletą mėnesių susitelkia į įvairius eksperimentus, kad savo namus paverstų vieta, kurioje visiems jų gyventojams būtų gera, saugu, malonu ir patogu. Knygoje aptariamos tokios temos kaip šeima, santuoka, vaikų auginimas, laiko planavimas, daiktų tvarkymas. Kiekvieną mėnesį pasirenkama nauja tema su konkrečiomis rezoliucijomis ir idėjomis, įtraukiant į eksperimentus ir visus namiškius.

Klausimai? Komentarai? Pasiūlymai? formule@daugiaubalanso.lt