Formulė

Namai / buitis

„Turėk omenyje, kad priežastis, kodėl reikia tvarkytis, yra ta,
kad netvarka mažina laimę. Jei tavęs tai neveikia, nesivargink“,

– Gretchen Rubin, „Outer Order, Inner Calm“.

Kai kalbama apie buitį ir namų sritį, turima omenyje visą laiką, kurį skiriame namams tvarkyti, drabužiams skalbti, maistui ruošti, sodo darbams, maistui, drabužiams ir kitoms prekėms pirkti, buitiniams klausimams spręsti, sniegui kieme kasti, automobiliui ar kitiems prietaisams taisyti, įvairioms paslaugoms (interneto, telekomunikacijų, remonto darbų, draudimo ir t. t.) įsigyti ir prižiūrėti, mokesčiams mokėti ir t. t.

Buitis pilna dalykų, kuriais reikia pasirūpinti kasdien (maisto gaminimas, švaros palaikymas, skalbimas, augintinių priežiūra), ir ne mažiau svarbių nekasdienių darbų – neplanuotų įvykių valdymas (sergančių šeimos narių priežiūra, artimųjų mirtis, remonto / persikraustymo darbai, įvairių su namų gyvenimu susijusių paslaugų organizavimas ir valdymas, sugedusių daiktų remontas ir t. t.). Normalu, kad tai užima daug mūsų laiko, kurį galėtume skirti malonesniems dalykams, sportui, poilsiui, papildomai padirbėti ir kt. Tad siekiant, kad ši gyvenimo sritis kiek įmanoma nedominuotų ir neužgožtų visų kitų, prireiks geresnio koordinavimo ir planavimo įgūdžių, lygiaverčio bendrą gyvenimą gyvenančių asmenų įsitraukimo, kūrybiškumo ir lankstumo.

Kaip rasti daugiau laiko?

Organizuokite ir planuokite. Efektyviai tvarkykite savo buitį. Dažnai daug laiko praleidžiame atlikdami įvairius buities darbus, kuriuos galėtume automatizuoti, pasidalyti su kitais šeimos nariais, geriau organizuoti ir pan. Pavyzdžiui, gal retkarčiais galite pasamdyti pagalbą iš išorės (tarkime, kelis kartus per metus pasamdytas žmogus galėtų sutvarkyti visus namus, išvalyti langus ir pan.) arba paprašyti artimą žmogų jums padėti, vietoj indų plovimo įsigyti indaplovę (jei tai išties didelė problema ir „suvalgo“ daug jūsų laiko, gali būti, kad tokia investicija atsipirks kur kas greičiau, nei jums gali atrodyti), kitų buitį palengvinančių prietaisų ir pan. Sutaupytą laiką galėsite skirti dalykams, kuriuos tikrai mėgstate, kokybiškam bendravimui su mylimais žmonėmis, ilgesniam poilsiui ar kitoms veikloms.

Ieškokite laiką taupančių sprendimų. Kartais, užuot gaminę namie, užsisakykite vakarienę arba pavalgykite ne namie (taip nušausite kelis zuikius vienu šūviu – kokybiškas laikas kartu su šeima ir poilsis nuo namų ruošos), užuot važiavę į parduotuvę, apsipirkite el. parduotuvėje, užuot kasdien tvarkęsi namie, skirkite tam laiko savaitgalį ir pan.

Maistą pirkite rečiau, bet ilgesniam laikotarpiui. Paskirkite konkretų laiką per savaitę, kurį skiriate apsipirkimui, ir apsipirkite visai ateinančiai savaitei. Norite sutaupyti dar daugiau laiko? Apsipirkite internetu arba užsisakykite pirkinius internetu ir atvažiuokite pasiimti jau surinkto užsakymo (tokią paslaugą teikia kai kurios didžiosios maisto prekių parduotuvės).

Įtraukite visus namiškius į namų priežiūros darbus. Pasidalykite atsakomybėmis už namų priežiūrą ir buities klausimus lygiavertiškai su kitais šeimos nariais. Kiekviena (-as) turi prisidėti. Pabandykite susidaryti aiškų grafiką, kas ir kada ir už ką yra atsakinga (-as), ir jo laikykitės. Taip bus lengviau matomas atsakomybių pasiskirstymas ir kils mažiau dviprasmybių, kas ką turėtų padaryti.

Būkite kūrybingi. Yra daugybė gudrybių, kurias galite panaudoti taupydami (-os) savo laiką buities klausimams. Gal galite pasigaminti daugiau maisto iš anksto ir dalį jo užšaldyti toms dienoms, kai neturėsite laiko gaminti; į parduotuvę eiti su iš anksto pasiruoštu pirkinių sąrašu; mobilizuoti visus namiškius 15-os minučių tvarkymosi sesijai, per kurią visi visas 15 minučių skiria tik namams tvarkyti (indams plauti, paviršiams valyti, išmėtytiems daiktams surinkti ir t. t.); užsisakant vakarienę į namus papildomai pasiimti daugiau maisto, kurį galėsite suvalgyti rytojaus pietums ir pan. Sumaniems sprendimams – galimybės neribotos!

Leiskite sau žiūrėti į netvarką atlaidžiau. Nieko bloga nenutiks, jei retkarčiais leisite sau nesusitvarkyti namų, palikti neišplautus indus, išskalbti rūbus kitą dieną ir pan. Kur kas svarbiau, kad namie turėtumėte laiko kokybiškam bendravimui su kitais šeimos nariais, poilsiui ir veikloms, kurios praturtina ir atgaivina. Jei tai reiškia, kad vietoj susitvarkymo geriau ilgiau pasėdėsite ant sofos su knyga, taip ir padarykite – pasaulis tikrai dėl to nesugrius.

Darbų pasidalijimas namie

Jei gyvenate kartu su antrąja puse, šeima, turite vaikų – dalytis namų ruošos darbais ir rūpesčiais yra būtina. Jeigu norite geriau suderinti šeimą ir darbą, darbų atlikimas namie turėtų būti abiejų partnerių, kitų suaugusių šeimos narių, atsakomybė. Vaikai taip pat turėtų prisidėti tiek palaikydami tvarką, tiek atlikdami įvairius buities darbus.

Europos lyčių lygybės instituto duomenimis, Lietuvoje moterys ir vyrai šeimos ir namų priežiūra dalijasi labai nelygiaverčiai: 41 proc. moterų ir tik 24 proc. vyrų Lietuvoje kasdien skiria laiko vaikų, anūkų, vyresnių ar turinčių negalią šeimos narių priežiūrai. Net 79 proc. moterų ir tik 29 proc. vyrų kasdien gamina maistą ir atlieka kitus namų priežiūros darbus.

Daugiausia įtakos tam turi įsitikinimai ir socialiniai lūkesčiai. Namų ruošos, vaikų auginimo, vyresnių, sergančių ar turinčių negalią artimųjų priežiūros darbai dažniausiai tenka moterims, nes tradiciškai tai visada buvo laikoma „moterišku“ darbu. Šių dienų pasaulyje retai pasitaiko šeimų, kuriose dirbtų tik vienas iš partnerių. Dažniausiai dirba abu asmenys, nes šeimai išlaikyti reikalingos abiejų pajamos. Vis dėlto tyrimai rodo, kad tais atvejais, kai reikalinga nuolatinė, ilgalaikė artimųjų globa arba slauga, būtent moterys yra linkusios susimažinti savo darbo valandas ar net visai išeiti iš darbo ir paaukoti savo profesinius įsipareigojimus ir karjeros galimybes.

Jeigu savo šeimoje norite lygiaverčio atsakomybių ir darbų pasidalijimo, galimai prireiks kantraus ir nuoseklaus darbo iš abiejų pusės.

Keletas patarimų, kas galėtų padėti.

Nematomą namų darbą padarykite matomą. Dažnai moterų atliekamas darbas namuose po apmokamo darbo valandų vadinamas „nematomu darbu“ būtent dėl to, kad žmonės nėra linkę to laikyti darbu. Mokslinėje literatūroje tai vadinama „antrąja pamaina“, nes savo apimtimi ir atsakomybėmis prilygsta laikui, kurį žmonės praleidžia apmokamame darbe. Jei norite pokyčių savo šeimoje, pradėkite fiksuoti savo buities ir šeimos narių priežiūros darbus. Sudarykite visų užduočių sąrašą ir pasidalykite juo su savo partneriu (-e). Tai bus puiki pradžia pradėti pokalbį dėl geresnio užduočių ir atsakomybių pasidalijimo. Norėdami pagerinti darbų pasidalijimą, pabandykite kartu kurį laiką fiksuoti raštu, kiek kiekviena (-as) skiriate laiko konkretiems darbams: maistui pirkti, gaminti, vaikams nuvežti ir parvežti iš mokyklos / būrelių, skalbti, tvarkytis, šeimos nariams slaugyti ir kitiems būtiniems kasdienos darbams. Tam galite naudoti ir mobiliąsias aplikacijas ar programėles. Pastebėję nelygiavertį pasidalijimą, aptarkite tai ir pasistenkite kitą savaitę pasiskirstyti darbus geriau.

Darbus dalykitės sąžiningai. Pasidalyti viską absoliučiai po lygiai neįmanoma, tačiau svarbu būti sąmoningiems dėl to, kas ir kiek laiko bei energijos skiria buityje. Gyvenime būna etapų, kai reikia padėti mylimam žmogui kitose srityse, išlaisvinant jį (ją) nuo įprastinių įsipareigojimų. Tokiais laikotarpiais, normalu, kad kuris nors asmuo poroje imasi lyderystės ir daugiau atsakomybių organizuodamas (-a) namų gyvenimą ir atlikdamas (-a) buities darbus. Svarbu, kad tai būtų aptarta ir sutarta iš anksto, o ne paliekama savieigai arba tradiciniam darbų pasiskirstymui pagal asmenų lytį.

Jei jūsų vaikai yra skirtingų lyčių, atkreipkite dėmesį, į kokius namų ruošos darbus įtraukiate sūnus ir dukras. Nedalykite darbų pagal vaikų lytį. Kai apie tai negalvojama sąmoningai, mergaitės paprastai yra įtraukiamos labiau, o berniukai gali būti nemokami tokių darbų kaip skalbimas, maisto gaminimas, drabužių lyginimas. Leiskite savo vaikams išmokti skirtingų kompetencijų – patikėkite, gyvenime tikrai pravers.

Aptarkite savaitės darbus iš anksto. Susikurkite įprotį su partneriu (-e) kiekvieną savaitę skirti laiko ateinančios savaitės darbams ir tvarkaraščiui aptarti. Geriausia būtų tai susirašyti ant popieriaus ir pakabinti kiekvienam matomoje vietoje (arba įsigyti tam skirtą lentą namuose). Taip matysite, kiek laiko pareikalaus kiekvienas darbas, galėsite juos iš anksto susiplanuoti, nuspręsti, kuris (-i) kuo pasirūpins, bei įvertinti, ar dalykus dalijatės lygiaverčiai. Planuokite ir dirbkite kaip komanda.

Būkite dėmesingos (-i). Kadangi visuomenėje vyraujantis požiūris, kad vaikų ir namų priežiūra yra moters pareiga, persikelia į asmeninius gyvenimus, labai svarbu kasdienėse praktikose tai pastebėti ir keisti. Tai įmanoma tik dirbant dviem kryptimis: vyrai turi įsitraukti labiau, prisiimti daugiau atsakomybių ir kasdienių darbų namie, o moterys turi tai skatinti bei nesiekti su viskuo susitvarkyti pačios ar imtis vadovauti, kaip darbai turi būti atliekami. Palaikykite viena (-as) kitą šiame procese.

Gerbkite savo ir savo antrosios pusės laiką ir traktuokite jį kaip lygiaverčiai svarbų. Tiek vienas (-a) kitam (-ai), tiek ir visai šeimai. Pavyzdžiui, tik dėl to, kad vienas (-a) jūsų dirba apmokamą darbą, o kitas (-a) daugiau laiko ar net visą savo laiką skiria vaikams auginti, nereiškia, kad dirbantis asmuo neturėtų įsitraukti į buities darbus ar namų ruošą po darbo. Jūsų abiejų laikas, skiriamas šeimai, yra vertingas savaime ir turi būti sąžiningai pasidalijamas.

NAUDINGOS NUORODOS

Tvarkingų namų stebuklas“ (Marie Kondo, 2016). Knyga apie tvarkymąsi, kaip išrūšiuoti ir atrinkti daiktus, kurie teikia džiaugsmą. Susitvarkę namų erdvę pagal KonMari patarimus pajusite, kaip jūsų gyvenime atsirado daugiau erdvės asmeniniam tobulėjimui, pomėgiams, kad jaučiatės laimingesni ir lengvesni. Namų erdvės tvarka, pasak autorės, susijusi ir su santykiais su artimaisiais, praeitimi, o labiausiai, žinoma, su pačiu savimi.

Happier at Home: Kiss More, Jump More, Abandon Self-Control, and My Other Experiments in Everyday Life“ (Gretchen Rubin, 2013). Autorė keletą mėnesių susitelkia į įvairius eksperimentus, kad savo namus paverstų vieta, kurioje visiems jų gyventojams būtų gera, saugu, malonu ir patogu. Knygoje aptariamos tokios temos kaip šeima, santuoka, vaikų auginimas, laiko planavimas, daiktų tvarkymas. Kiekvieną mėnesį pasirenkama nauja tema su konkrečiomis rezoliucijomis ir idėjomis, įtraukiant į eksperimentus ir visus namiškius.

Fair Play: A Game-Changing Solution for When You Have Too Much to Do“ (Eve Rodsky, 2021). Knyga, kurią autorė pradėjo kaip asmeninį projektą apie lygiavertę partnerystę auginant vaikus. Pavargusi būti „pagrindine“ vaikų augintoja, atsakinga už visus savo įtempto namų ūkio aspektus, Eve Rodsky suskaičiavo visą neapmokamą, nematomą darbą, kurį atliko savo šeimai, o tada išsiuntė šį sąrašą savo vyrui, prašydama viską pakeisti. Jo atsakymas buvo… pribloškiantis. Rodsky suprato, kad vien nustatyti nelygiavertį pasidalijimą namų fronte neužtenka: reikia prisidėti prie visuotinio pokyčio. Knygoje autorė pateikia savo sukurtą sistemą, kaip ne tik sutaupyti laiko sau, bet ir sumažinti nerimą ir įtampą tarp partnerių dėl nesibaigiančių darbų namuose, pasidalyti juos po lygiai ir gyventi vienas kitą papildančioje partnerystėje. Knygoje detaliai aptariamos visos su šeimos gyvenimu susijusios užduotys ir pasiūlomas patrauklus būdas, kaip galite tai sąžiningai pasidalyti tarpusavyje.

The Home Stretch“ (Sally Howard, 2020). Apie nelygiavertį namų ruošos darbų pasidalijimą tarp vyrų ir moterų. Šiek tiek istorinės, mokslinės analizės, kartu su praktinėmis įžvalgomis derinant žurnalistinį darbą su akademiniu žanru. Daug vertingų įžvalgų permąstymui, kodėl nelygybė tarp moterų ir vyrų namuose tebeegzistuoja ir kaip reikėtų judėti geresnio pasidalijimo link.

Mažoji laimės knyga. HYGGE: gyvenimas pagal danus“ (Meik Wiking, 2017). Patarimų, tinkančių įjaukinti namus, knyga. Meikas yra Laimės tyrimų instituto Kopenhagoje direktorius, daugybę metų tyrinėjęs danų gyvenimo magiją. Į šią knygą sudėjo paprastus, bet praktiškus patarimus, kuriuos lengvai perkelsite į savo namus.

Apie namų ruošos darbų pasidalinimą tarp partnerių: How to split the chores with your partner — minus the drama and fighting. Jennifer Petriglieri PhD

 

 

Klausimai? Komentarai? Pasiūlymai? formule@daugiaubalanso.lt