- Pradžia
- Resursai
Leidinys „Daugiau balanso“ (2022)
Darbo ir asmeninio gyvenimo balansas taip pat gali skambėti kaip priešprieša, o gal net „arba–arba“ dilema: arba darbas, arba asmeninis gyvenimas. Siekiant tikros pusiausvyros, reikėtų visų pirma galvoti apie šių dviejų dalių partnerystę ir papildomumą: kaip padaryti, kad jos viena kitą papildytų nesusikirsdamos ir praturtindamos jus. Šiame leidinyje rasite daugybę praktinių patarimų, padėsiančių susitelkti į skirtingas savo gyvenimo sritis, o gal net atrasti naujų.
Leidnyje taip pat pateikiamos rekomendacijos darbdaviams, kaip sukurti darbo ir asmeninio gyvenimo derinimui palankią aplinką visiems darbuotojams. Pristatoma geroji praktika iš organizacijos Lietuvoje, kurioje 2 metus buvo kurta darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo politika, veiksmų planas, įvairios priemonės.
Leidinys anglų k. „More Balance” (2022)
Interneto svetainės
www.lygybesplanai.lt Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos administruojama svetainė, kurioje rasite visą informaciją apie tai, kaip pažingsniui įdiegti lygių galimybių politiką darbovietėje.
www.kasmanpriklauso.lt Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos svetainė apie socialines naudas ir galimybes auginant vaikus, globojant vaikus, sergant, slaugant sergančius šeimos narius ir turinčius negalią ir pan.
Knygos
(Čia pateikiamos tik pagrindinės knygos apie darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą bei įpročių keitimą, kurios yra aktualios kalbant apie darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą. Knygų rekomendacijas atskiroms gyvenimo sritims rasite po jus dominančių sričių aprašymais „Formulės“ rubrikoje).
Apie darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą:
„The Work-Life Balance Myth“ (David J. Mcneff, 2021). Kiekvieno(s) iš mūsų gyvenimą sudaro sluoksniai: šeima, profesija, asmeninis gyvenimas, intelektualinė veikla, emocinė ir fizinė sveikata, dvasinis pasaulis. Visi jie svarbūs, kalbant apie harmoniją gyvenime. Autorius pateikia pasiūlymus, kaip atrasti šią harmoniją, apžvelgdamas kiekvieną iš gyvenimo sluoksnių atskirai bei analizuodamas pavyzdžius iš savo klientų gyvenimo. Knygoje taip pat pateikiami praktiniai patarimai, kaip atsižvelgti į asmeninius poreikius ir sumažinti stresą bei įveikti kylančius asmeninio gyvenimo ir darbo derinimo iššūkius.
„Work-Life Balance“ („Harvard Business Review Guides“, 2019). Straipsnių ir tekstų rinktinė apie darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą. Apžvelgiamos tokios temos kaip laiko valdymo įpročiai ir technikos, ribų tarp skirtingų gyvenimo sričių nustatymas, kaip nedirbti viršvalandžių bei gerbti savo poilsio laiką, kaip naudotis lanksčiomis darbo formomis ir kitomis priemonėmis, kaip išlaikyti ir stiprinti socialinius ryšius ir santykius su artimais žmonėmis, kaip pasirūpinti savimi ir skirti laiko sau.
„Win at Work and Succeed at Life: 5 Principles to Free Yourself from the Cult of Overwork“ (Michael Hyatt and Megan Hyatt Miller, 2021). Remdamiesi moksliniais organizacinių mokslų ir psichologijos tyrimais ir pasitelkę atvejų studijas iš savo klientų gyvenimo, knygos autoriai pateikia 5 principus, kaip pasiekti darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą be įtampos ir streso. Knygoje pateikiama, kaip išvengti perdegimo ir pervargimo profesinėje srityje, kaip permąstyti darbą ir produktyvumą, kaip sulėtinti ritmą ir susigrąžinti visavertį gyvenimą.
„Time to Breathe: Navigating Life and Work for Energy, Success and Happiness“ (Dr. Bill Mitchell, 2020). Knygoje pateikiami praktiniai patarimai ir idėjos iš psichologijos daktaro darbo patirties, siekiant grąžinti žmones į geresnės energijos, pusiausvyros, pilnatvės ir labiau subalansuoto mąstymo apie save būseną. Autorius moko, kaip užkirsti kelią perdegimui ir išlaikyti gerą emocinę sveikatą.
„Make Time. How to Focus on What Matters Every Day“ (Jake Knapp ir John Zeratsky, 2018). Be didelių teorijų labai praktinė knyga apie gudrybes, kurios gali padėti geriau valdyti savo laiką ir energiją. Visa knyga yra praktiškai vienas ilgas patarimų sąrašas – belieka išsirinkti tinkamiausius ir taikyti juos savo kasdieniame gyvenime.
„Total Leadership: Be a Better Leader, Have a Richer Life“ (Steward D. Friedman, 2014). Knygos autorius darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą pateikia kaip skirtingų sričių papildomumą, išskirdamas keturias svarbiausias: darbą, namus, laiką sau ir bendruomenę. Pateikiama daug praktinių patarimų, kaip visas jas derinti ir supinti į visavertį gyvenimą.
„Workparent: The Complete Guide to Succeeding on the Job, Staying True to Yourself, and Raising Happy Kids“ (Daisy Dowling, 2021). Išsami knyga apie vaikų auginimo ir darbo derinimą, apimanti visus vaiko raidos etapus (taip pat ir nėštumą), auginimo metus bei karjeros laikotarpius. Labai praktinė ir plataus turinio knyga, apimanti tokias temas kaip tinkamas turimų resursų panaudojimas (pagalbos iš išorės, laiko, finansinių), darbo sąlygų ir priemonių prisitaikymas, bendravimas su vaiku apie darbą, vaiko poreikių patenkinimas dirbant, pasirūpinimas savo poreikiais (sveikata, mityba, energija, jausmais), vaikų auginimas be partnerio (-ės), vaikų auginimo dalijimasis su partneriu (-e) ir kt. Šeimos ir darbo derinimo tema viena geriausių ir išsamiausių knygų.
Apie įpročių ketimą:
„ATOMINIAI ĮPROČIAI: lengvas ir patikrintas būdas išsiugdyti gerus įpročius ir nugalėti blogus“ (James Clear, 2019). „Jei sunku pakeisti savo įpročius, problema – ne jūs. Problema – jūsų sistema. Prie blogų įpročių vis grįžtate ne todėl, kad nenorite keistis, bet todėl, kad turite netinkamą sistemą, kuri užkerta kelią pokyčiams. Jums reikia ne pakilti iki savo tikslų, o nusileisti iki susikurtų sistemų. Knygoje „Atominiai įpročiai“ rasite patikrintą sistemą, kuri jus pakylės į naujas aukštumas.“ Knyga taip pat padės į savo gyvenimą įtraukti daugiau struktūros ir dalykų, kuriuos norite įtraukti.
„Kasdien geresnis: įpročių valdymo menas“ (Gretchen Rubin, 2016). „Kiekvienas kruopščiai išugdytas įprotis – mūsų gyvenimo architektūrinis projektas – suteiks galimybę patiems sėkmingai keistis ir norima linkme pasukti savo karjerą ar asmeninę istoriją. Gali tekti paplušėti, kol įtvirtinsime įprotį, tačiau vėliau jis padės veikti negalvojant, sutaupyti jėgų, kurias galėsime nukreipti į laimingesnio, prasmingesnio gyvenimo kūrimą.“ Aukščiau minėta knyga „Atominiai įpročiai“ rekomenduojama keičiantiesiems įpročius, o G. Rubin norisi rekomenduoti tiems, kurie skaito patarimus, dalijamus žiniasklaidoje, žurnaluose ir vos perskaitę ar pabandę pritaikyti juos savo gyvenime, atranda, kad tai neveikia. Autorė išskiria keturis asmenybių tipus, kurių kiekvienai reikia kardinaliai skirtingo priėjimo, kad pokyčiai virstų įpročiais.
„Geri įpročiai, blogi įpročiai: išliekančių teigiamų pokyčių įgyvendinimo mokslas“ (Wendy Wood, 2021)
„Net 43 proc. dienos mes praleidžiame darydami dalykus, apie kuriuos net nepagalvojame. Tai reiškia, kad beveik pusė mūsų veiksmų – ne sąmoningi pasirinkimai, o pasąmonės, kuri paskatina mūsų kūną veikti laikantis išmokto elgesio, darbo rezultatas. Kaip mes reaguojame į aplinkinius; kaip elgiamės per susirinkimą; ką perkame; kada ir kaip sportuojame, valgome ir geriame – iš tiesų begalė dalykų, kuriuos darome kasdien, nepriklausomai nuo jų sudėtingumo, atliekama nesikišant sąmoningam protui. Visa tai mes darome automatiškai. Vienaip ar kitaip elgiamės iš įpročio. Ir vis dėlto panorėję pakeisti elgesį kliaujamės valia. Vis atsigręžiame į sąmoningą aš, tikėdamiesi, kad siekiant teikiamų pokyčių pakaks ryžto ir noro. Ir būtent todėl daugumai mūsų nepavyksta. Tačiau kas, jei siekdami savo tikslų galėtume pasitelkti išskirtinę pasąmonės, kuri jau atsakinga už didelę dalį mūsų kasdienių darbų, galią?“
„Time Smart: How to Reclaim Your Time and Live a Happier Life“ (Ashley Whillans, 2020). Keturi iš penkių suaugusiųjų teigia jaučiantys, kad turi per daug veiklų, tačiau neturi joms pakankamai laiko. Šie, laiko neturintys žmonės kasdien patiria mažiau džiaugsmo. Jie mažiau juokiasi. Jie yra mažiau sveiki, mažiau produktyvūs ir labiau linkę išsiskirti. Vieno tyrimo metu atskleista, kad su laiku susijęs stresas turėjo stipresnį neigiamą poveikį laimei nei nedarbas. Kaip ištrūkti iš šių laiko spąstų, verčiančių taip jaustis ir neleidžiančių mėgautis gyvenimu? A. Whillans siūlomi metodai atlaisvins sekundes, minutes ir valandas, ilgainiui tapsiančias savaitėmis ir mėnesiais, kurias galėsite investuoti į pozityvius, malonius, sveikus užsiėmimus.
„Kada. Mokslinės paslaptys, kaip parinkti tinkamiausią laiką“ (Daniel H. Pink).„Gyvenime susiduriame su galybe situacijų, kai turime apsispręsti, kada geriausia imtis vienų ar kitų veiksmų: dvejojame, kada tinkamiausias metas keisti profesiją, nutraukti santuoką, pranešti blogas naujienas ar pradėti naują veiklą. Daugelį sprendimų „kada“ priimame vadovaudamiesi intuicija ir esame įsitikinę, kad tinkamai parinkti laiką – menas. Knygoje KADA vadybos ir motyvavimo ekspertas, keleto bestselerių autorius Danielis H. Pinkas atskleidžia, kad, priešingai nei daugelis manome, tinkamiausio laiko parinkimas – tai mokslas. Išanalizavęs šimtus ekonomikos, chronobiologijos, socialinės psichologijos studijų ir tyrimų, D. H. Pinkas priartėja prie paslaptingojo mokslo apie laiko parinkimą esmės. Knygoje sutelktos įžvalgos nurodo aiškią kryptį, kaip dirbti našiau ir gyventi kokybiškiau, o praktiniai pratimai skatina įgytas žinias taikyti kasdieniame gyvenime.“
Tinklalaidės
„The Fix with Michelle King“ (anglų kalba). Savaitinės laidos, kuriose dalijamasi istorijomis, kaip skatinti lygybę darbo vietoje ir už jos ribų. Laidą veda pasaulinė lyčių lygybės ekspertė Michelle P. King ir darbo teisės ekspertė Kelly Thomson, kurios kartu pateikia savo tyrimus, naudingas įžvalgas ir patarimus, kaip kiekvienas gali įgyvendinti lygybę kiekvieną dieną.
Leidiniai
Darbo ir asmeninio gyvenimo derinimas: kaip jį pasiekti įmonėse. Atvejo aprašymas, 2021
Asmeninio gyvenimo ir darbo derinimas: darbdavių vaidmuo, 2022
Tyrimai
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos tyrimai
Šalies gyventojų nuomonės tyrimas dėl asmeninio gyvenimo ir darbo derinimo, 2022.
Šeimos, darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo iššūkiai mamoms, 2021.
Tyrimo tikslas – išsiaiškinti, su kokiomis kliūtimis ir iššūkiais susiduria moterys, derindamos vaiko priežiūrą, darbą ir asmeninį gyvenimą bei kas padeda arba galėtų padėti skirtingas sritis gyvenime suderinti geriau. Pagrindinės tyrimo metu nagrinėtos temos:
- Motinystės ir karjeros planavimas
- Darbų ir atsakomybių pasiskirstymas tarp partnerių auginant vaikus
- Lūkesčiai, susiję su buvimu mama
- Vaikų auginimo ir darbo derinimo iššūkiai
- Kaltės jausmas dėl motinystės ir profesinių iššūkių nesuderinimo
- Įtampą dėl motinystės ir profesinių įsipareigojimų derinimo galintys sušvelninti arba eliminuoti veiksniai bei pagalbos būdai
Darbo ir šeimos derinimo sąlygų gerinimas. Rekomendacijos politikos formuotojams, 2021.
Leidinyje pateikiamos rekomendacijos kaip pagerinti asmeninio gyvenimo ir darbo derinimą Lietuvoje.
Lietuvos Respublikos teisės aktų asmeninio gyvenimo ir darbo derinimo klausimais apžvalga, 2021.
Tyrimo tikslas: apžvelgti Lietuvos Respublikos teisės aktus, reglamentuojančius asmeninio gyvenimo ir darbo derinimo galimybes bei jų suderinamumą su Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros nuostatomis . Tyrimo metu buvo analizuojamos Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Civilinio kodekso, Darbo kodekso, Valstybės tarnybos, Vidaus tarnybos statuto, Valstybinio socialinio draudimo, Ligos ir motinystės socialinio draudimo, Socialinės paramos įstatymų nuostatos.
Reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa apie asmeninio gyvenimo ir darbo derinimą , 2020.
Nacionalinė reprezentatyvi visuomenės apklausa apie Lietuvos gyventojų patirtis, susijusias su darbo ir asmeninio gyvenimo derinimu, vaikų auginimu, vaiko priežiūros ir kitais šeimos įsipareigojimais.
„Reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa apie lyčių stereotipus ir smurtą“, 2018-2019.
Šioje nacionalinėje apklausoje domimasi Lietuvos piliečių nuomone tokiomis temomis, kaip lyčių lygybė, vyriškumas, smurtas artimoje aplinkoje bei vyrų ir moterų santykiai. Pastarojoje prisiliečiama ir prie darbo ir šeimos, asmeninio gyvenimo derinimo aspekto.
„Šeimos ir darbo derinimo pasirinkimas viešajame ir privačiame sektoriuose“, 2018.
Tyrimu siekiama išsiaiškinti, ar viešajame ir privačiame sektoriuose Lietuvoje egzistuoja darbo ir šeimos derinimo poreikis jau pirmaisiais vaiko auginimo metais bei kokios priemonės darbuotojus paskatintų grįžti į darbą po vaiko priežiūros atostogų.
Lygių galimybių plėtros centro tyrimai
Darbdavių interviu įžvalgos apie šeimos ir darbo derinimą, 2021.
Tyrimo tikslas – išsiaiškinti, koks yra darbdavių požiūris į šeimos ir darbo derinimą (ŠDD) ir identifikuoti, kokios įstatymų nuostatos ir kaip jos skatina arba trukdo darbdaviams įgyvendinti šeimos ir darbo derinimo priemones, kokios paskatos ir kliūtys darbo kultūroje daro poveikį ŠDD priemonių įgyvendinimui ir kaip socialiniai, emociniai ir kultūriniai veiksniai sąlygoja šeimai palankios darbo aplinkos kūrimą.
Šeimos ir darbo derinimo iššūkiai. Tyrimo įžvalgos, 2021.
Tyrimo tikslas – identifikuoti, kokie veiksniai instituciniame, organizaciniame ir individualiame lygmenyje skatina arba trukdo derinti darbą ir asmeninį gyvenimą.
Šiuolaikiniai vyrai ir lyčių lygybė: paskatos ir kliūtys vyrams įsitraukti į vaiko priežiūrą , 2020.
Tyrimu siekiama identifikuoti, kokie veiksniai instituciniame, organizaciniame ir individualiame lygmenyje skatina arba trukdo vyrams pasinaudoti įstatymais suteiktomis galimybėmis įsitraukti į aktyvios tėvystės praktiką ir šeimos bei darbo derinimą.
Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) tyrimai
„Eligibility for parental leave in EU Member States“, 2020.
Šiame tyrime apžvelgiamos Europos Sąjungos valstybėse narėse taikomos vaiko priežiūros atostogų politikos bei identifikuojamos moterų ir vyrų grupės, kurios atsiduria mažiau palankioje padėtyje pasinaudoti šia šeimos ir darbo derinimo forma.
„Women and the economy: care responsibilities and insecure jobs limit women’s empowerment“, 2020.
Trumpa apžvalga apie tai, kokią įtaką neapmokamas moterų darbas šeimoje daro atlyginimų atotrūkiui ir apskritai ekonomikai.
„Gender Equality Index 2019: Work-life balance“, 2019.
2019 m. lyčių lygybės indekso dėmesio centre – darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo situacija Europos Sąjungoje. Jame plačiai aprašomas ir lyginamas šeimos narių priežiūros, namų ruošos darbų pasiskirstymas tarp moterų ir vyrų.
„2019 m. Lyčių lygybės indeksas: Lietuva“, 2019.
Lietuvos 2019 m. lyčių lygybės indekse pristatoma darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra, remiantis nacionaliniais rodikliais tokiose srityse, kaip vaiko priežiūros atostogų politika, vyresnio amžiaus ir negalią turinčių asmenų priežiūra, lanksčios darbo sąlygos ir pan.
„Tackling the gender pay gap: not without a better work-life balance“, 2019.
Šioje apžvalgoje aptariamas darbo užmokesčio atotrūkis tarp vyrų ir moterų Europos Sąjungoje bei tai, kaip jis siejasi su darbo ir šeimos bei asmeninio gyvenimo derinimu.
Europos gyvenimo ir darbo sąlygų gerinimo fondo (Eurofound) tyrimai
„Living, working and COVID-19“, 2020.
Šiame tyrime analizuojama, kaip dėl COVID-19 protrūkio ženkliai išaugęs darbas per nuotolį veikia darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą bei darbo kokybę Europos Sąjungoje.
„Regulations to address work–life balance in digital flexible working arrangements“, 2020.
Publikacijoje aprašoma nuotolinio darbo įtaka darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrai, pristatomos Europos Sąjungoje taikomos teisinės priemonės, kuriomis vadovaujamasi dirbant iš namų bei siekiant užtikrinti taip dirbančių darbuotojų teises.
„Out-of-school care: Provision and public policy“, 2020.
Tyrime apžvelgiama Europos Sąjungoje, Norvegijoje ir Jungtinėje Karalystėje vaikams siūloma užklasinė veikla, jos kokybė, įsitraukimas bei įvairūs susiję barjerai. Tyrimo tikslas – išsiaiškinti, kaip užklasinė veikla galėtų būti geriau derinama su tėvų darbo ir šeimos, asmeninio gyvenimo pusiausvyra.
„Gender equality at work“, 2020.
Šia studija siekiama suteikti daugiau konteksto apie darbo ir lyčių lygybės ryšį Europos Sąjungoje: joje įdėmiau žvelgiama į vyrų ir moterų darbo sąlygas, atkreipiamas dėmesys į įvairius atotrūkius, tarp jų – ir darbo bei asmeninio gyvenimo derinimo srityje.
„Rest breaks from work: Overview of regulations, research and practice“, 2019.
Šioje studijoje apžvelgiama, kokias teisines priemones pasitelkia Europos Sąjungos narės, siekdamos užtikrinti darbuotojų teisę ilsėtis bei turėti tinkamą darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą, tiriamas ryšys tarp pertraukų nuo darbo, sveikatos ir darbo našumo.
„Parental and paternity leave – Uptake by fathers“, 2019.
Čia pristatomos įvairios Europos Sąjungoje taikomos tėvystės atostogų politikos bei lyginami įvairūs jų aspektai, pavyzdžiui: trukmė, privalumai, prieinamumas, tokia teise besinaudojančių tėvų skaičiai.
„Burnout in the workplace: A review of data and policy responses in the EU“, 2018.
Tai tyrimas apie Europos Sąjungos piliečių patiriamą išsekimą („perdegimą“) darbovietėje. Jame analizuojami šį reiškinį lemiantys veiksniai bei pasekmės, pateikiamos valstybių narių nacionalinės strategijos ir politikos, kuriomis vykdoma tokio išsekimo prevencija.
„Striking a balance: Reconciling work and life in the EU“, 2018.
Šios studijos tikslas – įdėmiau pažvelgti į tai, kaip Europos Sąjungos piliečiai palaiko darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą, su kokiais sunkumais susiduria bei kam ir kokius prioritetus jie teikia.
Eurobarometro tyrimai
„Work-life balance“, 2018.
Čia pateikiami tarptautinės Flash Eurobarometer apklausos rezultatai, kuriuose atsispindi Europos piliečių nuomonė apie skirtingas darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo priemones. Apklausoje domimasi apie pasitenkinimą darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra, ją užtikrinančių priemonių prieinamumu, jų naudojimosi priežastimis ir pan.
„Gender Equality 2017“, 2017.
Tai tarptautinės Flash Eurobarometer apklausos apie lyčių lygybę rezultatai ir išvados, kuriose labiausiai akcentuojama Europos piliečių nuomonė apie lyčių lygybę politikoje bei darbe. Darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros tema paliečiama skyreliuose „Perceptions of general gender stereotypes“ ir „Perception of the share of housework and caring activities“.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tyrimai
„Moterų ir vyrų padėties skirtumai Lietuvoje: Tyrimo ataskaita“, 2017.
Šio nacionalinio tyrimo tikslas – išnagrinėti moterų ir vyrų padėtį Lietuvoje bei nustatyti ryškiausius skirtumus. Jame aptariamos ir lyčių lygybės darbe, darbo ir šeimos derinimo temos, Lietuvos gyventojų galimybės savirealizuotis, pailsėti ir rūpintis sveikata.
Teisinis reglamentavimas
Nuorodos į įstatymus, teisės aktus ir kitus darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo priemones reglamentuojančius dokumentus:
Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2019/1158 dėl tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros
Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas
Lietuvos Respublikos darbo kodeksas
Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas
Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymas
Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymas
Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymas
Lietuvos Respublikos šeimynų įstatymas
Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatymas
Lietuvos Respublikos vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymas
Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo išmokų įstatymas