Šeimai

Grįžimas į darbą po vaiko priežiūros atostogų

Grįžimas į darbą po vaiko priežiūros laikotarpio (ypač, jei jis buvo ilgas) kelia daug įtampos, streso ir iššūkių. Nuo praktinių, tokių kaip vaiko priežiūra jums esant darbe, iki emocinių-psichologinių, susijusių su atitrūkimu nuo darbų, kolegų, profesinio gyvenimo, susvyravusio pasitikėjimo jausmo bei padidėjusio nerimo dėl dviejų vaidmenų darbe ir namie suderinimo.

Patarimai, kaip palengvinti sugrįžimą į darbą:

  • Artėjant vaiko priežiūros laikotarpio pabaigai, pasiruoškite sugrįžimui. Visų pirma – psichologiškai. Svarbu nusiteikti pozityviai.
  • Sugrįžimo pradžia gali būti sudėtinga ir dėl to, kad turėsite palikti savo mažylį kito žmogaus priežiūrai. Tai visada kelia papildomą stresą ir nerimą. Todėl jeigu tik turite galimybę – susiplanuokite pereinamąjį laikotarpį. Kol dar nedirbate, pratinkitės po truputį išsiskirti su savo vaiku ir nuosekliai ilginkite šį laikotarpį iki pilnos darbo dienos trukmės. Jei samdote auklę (-ių), galbūt galite jos (-o) priežiūrai vaiką palikti bent kelioms valandos per dieną, kol dar nedirbate arba pirmąsias kelias dienas / savaites būti su vaiku ir aukle (-iumi) kartu. Jei vaiką leisite į darželį, susiplanuokite į darbą grįžti po vaiko adaptacinio laiko darželyje. Taip gyvenimo pasikeitimas tiek jums, tiek jūsų vaikui, bus sklandesnis.
  • Skirkite laiko susiplanuoti kiekvieną savo dieną, kad visada žinotumėte, ką ir kada turite padaryti. Turėkite aiškų planą bent pirmoms kelioms savaitėms. Aiškus planas padės kontroliuoti asmeninio gyvenimo ir darbo iššūkius bei sumažinti galimą nerimą. Nusiteikite, kad visko idealiai suplanuoti neįmanoma ir netikėtumų vis tiek neišvengsite. Šiame etape svarbu bendradarbiauti su savo partneriu (-e). Turite veikti kaip darni komanda, todėl geriausia būtų, jei ir planą rengtumėte drauge.
  • Paprašykite, kad jums skirtų mentorę (-ių) arba sudarytų sąlygas dalyvauti grįžimo į darbą programoje (jeigu tokia jūsų darbovietėje yra). Tyrimai rodo, kad grįžus iš vaiko priežiūros atostogų sumažėja pasitikėjimas savimi, todėl darbuotojų konsultavimas galėtų šį barjerą išspręsti. Galbūt konsultacijas galite pradėti likus šiek tiek laiko iki tikrojo sugrįžimo.

Kaip galite padėti iš vaiko priežiūros grįžusioms (-iems) darbuotojoms (-ams)?

  • Suteikite galimybes suderinti vaiko priežiūrą su darbu. Užtikrinkite visas vaikų priežiūrą palengvinančias priemones: lankstaus ar individualaus darbo grafiko ir nuotolinio darbo galimybę, konsultavimą ir mentorystę grįžus iš vaiko priežiūros laikotarpio, papildomus laisvadienius dėl šeiminių priežasčių ir kitas.
  • Išsiaiškinkite darbuotojos (-o) poreikius dėl derinimo bei palaikykite tais atvejais, kai dėl šeiminių priežasčių reikia išeiti anksčiau iš darbo, perkelti rytinį pasitarimą vėlesniam laikui ir pan. Sudarykite sąlygas į jus kreiptis tais atvejais, kai iškyla sunkumų arba susiduriama su kitų kolegų nepalankiu požiūriu ir elgesiu.
  • Peržiūrėkite grįžusios (-o) darbuotojos (-o) atlyginimą ir karjeros galimybes bei numatykite galimybę kilti pareigose. Vaiko priežiūros laikotarpiu, ypač jei jis buvo ilgas, darbuotoja (-s) galimai atsiliko nuo savo kolegų, tad suteikite arba numatykite galimybes, kaip ji (-s) galėtų juos pasivyti bei sumažinti karjeros pertrūkio žalą. Kartu su darbuotoja (-u) sudarykite konkretų ir aiškų ateinančio laikotarpio karjeros planą.
  • Kurkite darbo kultūrą, kurioje asmeninio gyvenimo poreikiai yra gerbiami. Puoselėkite asmeninio gyvenimo ir darbo derinimui draugišką aplinką visiems darbuotojams.