Šeimai
-
Kaip sumažinti mamų kaltę?
-
Praktiniai patarimai, kaip derinti darbą ir vaikų auginimą
-
Kaip nustatyti aiškias ribas tarp darbo ir asmeninio gyvenimo?
-
Tėčių įsitraukimo į vaikų auginimą nauda vaikams ir tėčiams
-
Kaip su kolegomis ir vadovais kalbėti apie šeimos ir asmeninio gyvenimo klausimus?
-
Vaikų auginimo iššūkiai ir kodėl taip sunku ryžtis praleisti daugiau laiko su savo vaiku
-
Grįžimas į darbą po vaiko priežiūros atostogų
Geresnis darbų pasidalijimas namuose
Jeigu norite geriau suderinti šeimą ir darbą, darbų pasidalijimas namie turėtų būti lygiavertis tarp abiejų partnerių.
Europos lyčių lygybės instituto duomenimis [1], Lietuvoje moterys ir vyrai šeimos ir namų priežiūrą dalijasi labai nelygiaverčiai: 41,3 proc. moterų ir tik 24,2 proc. vyrų Lietuvoje kasdien skiria laiko vaikų, anūkų, vyresnių ar turinčių negalią šeimos narių priežiūrai. Net 79 proc. moterų ir tik 28,8 proc. vyrų kasdien gamina maistą ir dirba namų priežiūros darbus.
Daugiausiai įtakos tam turi mūsų įsitikinimai bei socialiniai lūkesčiai. Namų ruošos, vaikų auginimo, vyresnių, sergančių ar turinčių negalią artimųjų priežiūros darbai dažniausiai gula ant moters pečių, nes tradiciškai tai visada buvo laikoma „moterišku“ darbu. Šių dienų pasaulyje retai pasitaiko šeimų, kuriose visą laiką dirbtų tik vienas iš partnerių. Dažniausiai tai nėra pasirinkimo ar norų klausimas – daugelis porų dirba, nes šeimai išlaikyti reikalingos abiejų asmenų pajamos. Vis dėlto, tyrimai rodo, kad tais atvejais, kai reikalinga nuolatinė, ilgalaikė artimųjų globa arba slauga, būtent moterys yra linkusios susimažinti savo darbo valandas ar net visai išeiti iš darbo, taip aukodamos savo karjeros galimybes.
Jeigu savo šeimoje norite lygiaverčio atsakomybių ir darbų pasidalijimo, nusiteikite, kad nuoseklaus ir kantraus darbo teks įdėti abiem.
Patarimai, kaip geriau pasidalyti darbais namuose:
- Susikurkite įprotį su partneriu (-e) kiekvieną savaitę skirti laiko ateinančios savaitės darbams ir tvarkaraščiui aptarti. Geriausia būtų tai susirašyti ant popieriaus (arba turėti tam skirtą lentą namuose). Taip matysite, kiek laiko pareikalaus kiekvienas darbas, galėsite juos iš anksto suplanuoti, nuspręsti, kuris kuo pasirūpins, bei įvertinti, ar dalijatės lygiaverčiai. Turite stengtis ir dirbti kaip komanda.
- Norėdami pagerinti darbų pasidalijimą, pabandykite kurį laiką raštu fiksuoti, kiek kiekvienas skiriate laiko konkretiems darbams: maisto pirkimui, gaminimui, vaikų nuvežimui ir parvežimui iš mokyklos, būrelių, skalbimui, tvarkymuisi, šeimos narių slaugymui ir kitiems būtiniems kasdienos darbams. Tam galite naudoti ir mobiliąsias aplikacijas ar programėles. Pastebėję nelygiavertį pasidalijimą aptarkite tai ir pasistenkite kitą savaitę geriau pasiskirstyti darbus. Normalu, kad vienam iš partnerių gali būti laikotarpių, kai jis (ji) dėl darbinių įsipareigojimų negali lygiaverčiai dalyvauti šeimos gyvenime. Vis dėlto, stenkitės, kad tai nevirstų nuolatine praktika, kai viskuo rūpinasi tik vienas iš partnerių.
- Visuomenėje vyraujantis požiūris, kad vaikų ir namų priežiūra yra moters pareiga, persikelia į asmeninius gyvenimus, todėl labai svarbu kasdienėse praktikose tai pastebėti ir keisti. Tai įmanoma tik dirbant dviem kryptimis: vyrai turi labiau įsitraukti, prisiimti daugiau atsakomybių ir kasdienių darbų namie, o moterys turi tai skatinti bei nebandyti atliepti visuomenės nuostatų, siekdamos su viskuo susitvarkyti pačios, ar imtis vadovauti, kaip tai turi būti atliekama. Palaikykite vienas kitą šiame procese.
- Kad lygiavertis darbų pasidalijimas namie būtų įmanomas, turite skirti laiko peržvelgti bei aptarti savo karjeros lūkesčius ir galimybes, kokių norų ir svajonių kiekvienas turite, su kokiais galimais iššūkiais galite susidurti, kaip galite vienas kitą palaikyti bei padėti, kad suderinti asmeninį gyvenimą ir darbą būtų kuo lengviau. Numatykite konkrečius veiksmus, kurių galite imtis, kad abiems būtų lengviau. Normalu, jei esate skirtinguose karjeros etapuose ir jums reikalinga skirtinga parama. Svarbu, kad išgirstumėte vienas kito lūkesčius ir poreikius bei aptartumėte juos kaip komanda.
- Savo asmeninius poreikius turite aiškiai komunikuoti ir darbe. Kadangi darbo aplinkoje, kaip ir visuomenėje, vyrauja požiūris, kad namais rūpinasi moterys, lygiaverčio darbų pasidalijimo namie siekiantys vyrai turi ypač stengtis keisti šias normas ir savo darbovietėje. Jei jums reikia anksčiau išeiti iš darbo dėl šeiminių priežasčių – neslėpkite to. Savo elgesiu galimai padrąsinsite ir kitus kolegas atvirai komunikuoti apie jų poreikius, susijusius su šeimos ir asmeniniu gyvenimu.
- Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje vaiko priežiūros atostogų dažniau išeina mamos. Kadangi jų pajamos yra mažesnės, atrodo logiška, kad joms pasirinkus vaiko priežiūros laikotarpį, šeima mažiau nukentės finansiškai. Vis dėlto, priimdami sprendimą dėl vaiko priežiūros atostogų, apgalvokite ne tik finansinę naudą trumpuoju laikotarpiu, bet ir sprendimo poveikį karjerai ir ateities finansams. Taip pat nepamirškite, kad pasidaliję šį laikotarpį lygiaverčiai, abu turėsite neįkainojamą progą užmegzti ankstyvą ryšį su savo kūdikiu.
Būkite kūrybiški ieškodami geriausių sprendimų. Palikite stereotipines nuostatas nuošaly ir planuokite savo gyvenimus taip, kad visi šeimos nariai iš to gautų didžiausią vertę. Subalansuota asmeninio gyvenimo ir darbo pusiausvyra teiks ne tik didesnį džiaugsmą, bet ir geresnę sveikatą.
[1] https://eige.europa.eu/gender-equality-index/2020/domain/time/LT
-
Kaip sumažinti mamų kaltę?
-
Praktiniai patarimai, kaip derinti darbą ir vaikų auginimą
-
Kaip nustatyti aiškias ribas tarp darbo ir asmeninio gyvenimo?
-
Tėčių įsitraukimo į vaikų auginimą nauda vaikams ir tėčiams
-
Kaip su kolegomis ir vadovais kalbėti apie šeimos ir asmeninio gyvenimo klausimus?
-
Vaikų auginimo iššūkiai ir kodėl taip sunku ryžtis praleisti daugiau laiko su savo vaiku
-
Grįžimas į darbą po vaiko priežiūros atostogų