Sukurta darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo formulė: išbandykite

Kaip efektyviai suderinti darbą ir asmeninį gyvenimą? Kaip į 24 valandas sutalpinti karjerą, šeimą, buitį, laisvalaikį ir dar atrasti laiko sau? Projekto „Daugiau balanso“ organizatoriai Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba ir socialinės reklamos agentūra „Nomoshiti“ svarbiausius gyvenimo komponentus sudėjo į formulę ir kviečia ją išbandyti – pasitikrinti, kiek laiko norėtumėte skirti įvairioms gyvenimo sritims ir kiek laiko joms iš tiesų skiriate. Formulės autoriai teigia, kad kiekvienas žmogus turi skirtingus poreikius, norus, įsipareigojimus, galimybes, todėl nėra vienos formulės, tinkamos visiems – kiekvienas gali susikurti savąją.

Iš ko sudaryta formulė?

Formulėje – darbas ir dar 10 gyvenimo sluoksnių: šeima, emocinė sveikata, dvasingumas arba religingumas, intelektualinė veikla, sveikata ir fizinė forma, buitis, asmeninis gyvenimas, socialiniai ryšiai, miegas ir į daugelio dienotvarkę prasmunkantis iššvaistytas laikas.

„Daugiau balanso“ kūrybos vadovas Paulius Rymeikis sako, kad kuriant formulę remtasi užsienio autoriais ir bandyta ją paversti vizualia bei lengvai naudojama. „Visos formulės sritys susiveda į tris pagrindinius dalykus: darbą, asmeninį gyvenimą ir socialinius ryšius. Pastaruosius du skaidėme į smulkesnes dalis. Analizuodami užsienio literatūrą pastebėjome, kad kai kurios universaliausios gyvenimo sritys išskiriamos visur – pavyzdžiui miego ar sveikos gyvensenos svarba. Tačiau kitos – sutinkamos retai, pavyzdžiui – bendruomenė, savanoriavimas“, – pasakoja P. Rymeikis.

Anot jo, dažnai žmonės net nežino, kad egzistuoja neišsimiegojimas: „Jiems atrodo, kad jei kasdien miegi septynias valandas, to užtenka. Tačiau miego specialistai paaiškins, kad prie miego kokybės prisideda daug faktorių. Todėl miegą ištraukėme iš jam įprastos sveikatos sferos ir pavertėme atskira formulės sritimi. Mėgstu juokauti, kad jei formulę kurčiau Japonijoje, ten atskiru formulės punktu paversčiau atostogas, nes japonai daug dirba ir labai retai atostogauja“.

Kiekvienai savaitei formulėje skirtos 168 valandos, tačiau kai kurios formulės sritys gali persidengti. Pavyzdžiui, savaitgalio žygis su šeima – du zuikiai vienu šūviu: ne tik laikas su artimaisiais, bet ir judėjimas, sportas tuo pačiu metu.

Rekomenduojama pasiryžusiems pokyčiams

P. Rymeikis tvirtina, kad formulės tikslas, visų pirma, yra pakviesti žmones kvestionuoti – kiek laiko skiriu darbui ir asmeniniam gyvenimui, kurioms sritims laiko norėčiau skirti daugiau? Jis teigia nemanantis, kad į kiekvieną savaitę ir kiekvienus savo gyvenimo metus turėtume sutalpinti visas 11 sričių: „Siūlau pradėti nuo vienos srities – pasirinkti tą, kurią norėtumėte keisti, suaktyvinti, plėsti. Išbandykite tris mėnesiu padirbėti ties viena sritimi ir tuomet žiūrėkite – ar kas nors pasikeitė jūsų gyvenime? Ar pajutote efektą?“

Formulės bendraautorius rekomenduoja formulę išbandytų ne tik pavieniams asmenims, bet ir kartu gyvenančioms poroms: „Susidėliojus formules atskirai, partneriams rekomenduoju kartu susėsti ant sofos ir pasilyginti. Taip išryškėja, kiek kas poroje skiria laiko namų ruošai, kam dėl to lieka daugiau laiko kitoms veikloms. Įvairūs tyrimai rodo, kad namų ruošos darbų pasiskirstymas tarp vyrų ir moterų vis dar labai neproporcingas, tad galbūt formulė gali padėti“.

Visgi labiausiai formulė skirta tiems, kurie jau dabar nori imtis pokyčių savo gyvenime. „Viena mano mylimiausių citatų – psichologo Dan Ariely žodžiai „In the future we are all wonderfull people“ (liet. „Ateityje visi mes esame nuostabūs žmonės“). Daug kam atrodo, kad ateityje turėsim ir didelę pensiją, ir keliausim, ir būsim sveiki. Tačiau ką darote šiandien, kaip taip būtų? Sakoma, kad net reklamose, vaizduojančiose senjorus, jaunas žmogus savęs neatpažįsta – jis įsivaizduoja, kad bus toks pats jaunas, fainas, tik pagal pasą jam bus 80 metų. Tad formulė yra penas apmąstymams ir įkvėpimas individualiems sprendimams“, – teigia P. Rymeikis.

Darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo formulę išbandyti galima čia: https://daugiaubalanso.lt/formule/

Straipsnis parengtas įgyvendinant projektą „Visi apie tai kalba: darbo ir asmeninio gyvenimo derinimas virsta realybe”. Projektas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos (2014-2020) lėšomis. Europos Komisija neprisiima atsakomybės už galimą pateiktos informacijos panaudojimą.