• Pradžia
  • Naujienos
  • Sėkmingai derinti darbą ir šeimą padėti gali ir darbdaviai: kokias priemones taiko verslo lyderiai?

Sėkmingai derinti darbą ir šeimą padėti gali ir darbdaviai: kokias priemones taiko verslo lyderiai?

Keturios darbo dienos per savaitę – tokia teise jau nuo ateinančių metų galės džiaugtis vaikus iki trijų metų auginantys viešojo sektoriaus darbuotojai, grįžę iš vaiko priežiūros atostogų. Tuo tarpu verslo atstovai patys ieško būdų padėti darbuotojams sėkmingai derinti šeimą ir profesinį gyvenimą. Specialistai įsitikinę, kad šie veiksmai yra svarbūs tiek sveikai darbo aplinkai, tiek lyčių lygybe grįstų organizacijų kūrimui.

Šalies verslo lyderiai dalinasi savo įžvalgomis apie šeimos ir darbo balanso palaikymą bei pasakoja, kokios priemonės padėtų dar labiau gerinti situaciją Lietuvoje.

Prisideda ir prie lyčių lygybės šalyje

Europos lyčių lygybės instituto duomenimis, moterys Lietuvoje kone dvigubai daugiau laiko skiria vaikų auginimui ir ugdymui, vyresnių asmenų bei šeimos narių su negalia priežiūrai nei vyrai. Jos taip pat beveik tris kartus daugiau laiko skiria maisto gaminimui ir kitiems namų priežiūros darbams. Specialistų teigimu, šios tendencijos yra glaudžiai susijusios su valdžios ir darbdavių veiksmais, kurie galėtų padėti tėvams lengviau derinti darbą ir šeimyninį gyvenimą.

„Iš tyrimų žinome, kad darbo ir asmeninio gyvenimo, šeimos balansas yra lyčių lygybės ir lyčių pusiausvyros organizacijoje sąlyga. Jei įmonėje yra kokybiškos sąlygos derinti darbą ir šeimą, tai tikėtina, kad moterų karjeros kelyje bus mažiau barjerų”, – sako beveik 4 tūkst. darbuotojų turinčios „Ignitis grupės“ žmonių gerovės, įvairovės ir įtraukties vadovas Donatas Paulauskas.

D. Paulausko teigimu, organizacijoje darbuotojams šeimos ir darbo balansą padėti išlaikyti stengiamasi įvairiomis priemonėmis – pradedant skirtingomis išmokomis ar papildomomis išeiginėmis dienomis, hibridinio darbo galimybėmis ir baigiant mentorystės programomis ar vasaros stovyklomis mažiesiems.

Donatas stovi pasirėmęs į stalą

„Ignitis grupės“ žmonių gerovės, įvairovės ir įtraukties vadovas Donatas Paulauskas / Gedmantas Kropis BNS nuotrauka

„Vasarą visada iškyla klausimas, kaip užimti mokyklinio amžiaus vaikus jų atostogų metu, tad šiemet nusprendėme išbandyti naujovę – savo biure atidarėme ir dalinai finansavome savaitinę vaikų dienos stovyklą, kurios metu vyko programavimo užsiėmimai, sporto veiklos, ekskursijos ir kiti užsiėmimai darbuotojų vaikams. Taip pat didelį dėmesį kreipiame ir iš vaiko priežiūros atostogų grįžtantiems darbuotojas, todėl ką tik priėjome prie naujų susitarimų, kaip išlydime kolegą į vaiko priežiūrą, kaip palaikome ryšį, kaip padedame planuoti karjerą šiam žmogui sugrįžus“, – kalba D. Paulauskas.

Reikalingos nuolatinės pastangos

Pirmojo lietuviško vienaragio „Vinted“, sparčiai žengiančio ir į užsienio rinkas, atstovė Monika Kalinauskaitė pastebi, kad siekis prisidėti prie lengvesnės vaikus auginančių darbuotojų kasdienybės reikalauja nuolatinių pastangų ir negali baigtis keliomis parodomosiomis iniciatyvomis.

„Organizacijoje skiriame papildomas išmokas į vaiko priežiūros atostogas išėjusiems darbuotojams, skatiname tėvų bendruomenių kūrimąsi, biuruose užtikriname mažiesiems draugiškas erdves, suteikiame galimybes lanksčiai sugrįžti į darbą po vaiko priežiūros atostogų. Šį sąrašą nuolat plečiame, nes suprantame, kad esame nesibaigiančiame kelyje ir turime dar daug nuveikti kurdami įtraukesnę darbo aplinką“, – sako M. Kalinauskaitė.

Pasak jos, skirtingose šalyse veikiančiam verslui iššūkių suteikti geriausias darbo ir šeimos derinimo priemones kelia skirtinga įstatyminė bazė ir valdžios parama darbdaviams, tad verslas turi nuspręsti, ar laikytis šių skirtumų, ar visiems darbuotojams taikyti vienodas sąlygas. Tokiu atveju susiduriama su įvairiais įsipareigojimais ir mokestinės bazės skirtumais, kuriuos svarbu įsivertinti.

Monika stovi prie organizacijos pastato

„Vinted“ atstovė Monika Kalinauskaitė / asm. archyvo nuotr.

„Taip pat svarbu suprasti, kad įvairios naudos neleis pasiekti norimų rezultatų be tarpasmeninių santykių organizacijoje, komandos ir vadovų palaikymo, pozityvios lyderystės. Tik taip galime kurti aplinką, kurioje tėvai jausis vertinami ir saugūs“, – patirtimi dalijasi M. Kalinauskaitė.

Svarbiausia – išgirsti darbuotojus

„Ignitis grupės“ atstovas D. Paulauskas pastebi, kad siekiant kurti palankesnes sąlygas darbuotojams svarbu vadovautis ne konkrečiomis rekomendacijoms, o stengtis išgirsti ir realizuoti darbuotojų poreikius.

„Rekomenduoti norėtųsi ne praktikas ar priemones, o patį principą – matuoti darbo ir asmeninio gyvenimo balansą darbuotojų apklausomis ir išlikti lankstiems, reaguojant į darbuotojų poreikius“, – sako D. Paulauskas.

Jam antrina „Vinted“ atstovė M. Kalinauskaitė, kuri akcentuoja, kad naudų infrastruktūra turi atspindėti realius darbuotojų poreikius, tad kalbėtis su jais – tiesiog būtina.

„Taip pat būtina suprasti, kad kiekviena šeima yra labai skirtinga, tad svarbu palaikyti skirtingus šeimos modelius, būti įtraukiems ir tai parodyti ne tik finansinėmis ar kitomis naudomis, bet ir paprastu, kasdieniu bendravimu su kolegomis, kurio naudą išmatuoti gali būti sunku, bet jis – ypač svarbus“, – reziumuoja M. Kalinauskaitė.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kviečia išbandyti darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo formulę – interaktyvų įrankį kuriuo kiekviena(s) gali susidėti savo asmeninę formulę bei pagerinti gyvenimo kokybę skirtingose srityse.