Beatos Nicholson „receptai“, kaip jausti mažiau kaltės derinant darbą ir motinystę
„Beatos virtuvės“ įkūrėja Beata Nicholson tvirtina, kad „mama ir kaltės jausmas yra kaip druska ir pipirai“ – neatsiejama kasdienio gyvenimo dalis. Tą užplūstantį kaltės jausmą ji pataria traktuoti tik kaip prieskonį, ilgai jame neužsibūti.
„Nežinau mamos, kuri nėra pagalvojusi „užkniso tas darbas – noriu būti su vaikais!!!“ arba „dėl ko aš čia šitaip ardausi?“. Kitas scenarijus, kai mama dirba tik mama – tada ji su ilgesiu žiūri į darbe dirbančias ir veikiančias drauges, kurios yra ir mamos, ir dar kai kas“, – apie tai, kad moterims norisi turėti daug vaidmenų, kalba 4 vaikų mama B. Nicholson.
Ji sako jaučiasi jau sukūrusi savo karjerą ir galėtų eiti į pensiją ar atsiduoti vien vaikams, tačiau renkasi dabartinį kelią, nes nori ir auginti vaikus, ir turėti savirealizacijos lauką, „nes mama irgi žmogus“. Pastarieji žodžiai, reiškiantys mamų poreikį gyventi įdomų ir pilnavertį gyvenimą, jau tapo B. Nicholson šūkiu socialiniuose tinkluose.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu atlikti tyrimai parodė, kad beveik 7 iš 10 moterų jaučiasi kaltos derindamos darbą ir motinystę, palikdamos vaikus kitų priežiūrai, kol pačios dirba.
„Apie tai reikia kalbėti! Nes visos, daugiau ar mažiau, yra patyrusios tą kaltės jausmą, nuovargį ir kylančius vidinius konfliktus. Mano patarimas – tiesiog leiskite tam kaltės jausmui ateiti ir išeiti. Visas gyvenimas yra balanso paieškos, kiekviena diena yra nauja diena, kai galime pradėti naują savo geriausios dienos scenarijų“, – dirbančioms mamoms palaikymą reiškia B. Nicholson.
Ji įsitikinusi, kad mama savo vaikui visada yra pati geriausia, jau vien dėl to verta nuleisti sau keliamų reikalavimų kartelę ir nesijausti kaltoms.
„Visos mamos ir užpyksta, ir pavargsta nuo savo vaikų – tai yra visiškai normalu. Dar žinau, kad vaikai užauga taip greitai, kad nespėji net apsidairyti. Kai jiems sueina 10 metų, mama jau tampa nebe pasaulio centru, ji tarsi nukarūnuojama nuo pasaulio karalienės iki tiesiog „susipažinkite, čia mano mama“, arba „mama, gali pervesti pinigų“. Su vaikais būna daug skirtingų etapų“, – sako 15, 13, 4 ir 3 metų vaikus auginanti B. Nicholson.
Moteris prisipažįsta, kad derinant darbus ir motinystę itin svarbus partnerio palaikymas.
„Auginu vaikus be būrio močiučių ir senelių, ir vis tiek gyvenu savo svajonių gyvenimą! Aišku, man visąlaik labai padėjo mano vyras“, – pasakoja B. Nicholson.
Ji prisipažįsta dažnai sulaukianti komentarų „kiek tu visko daug darai!“, o iš tiesų tiesiog jau yra išmokusi derinti įvairias veiklas ir subalansuoti savo gyvenimą, kad nepatirtų fiasko nei darbe, nei šeimoje.
„Nors kartais tiesiog nėra kito pasirinkimo ir esu tokia pavargusi, kad užmiegu anksčiau už mažuosius vaikus. Kaltės jausmas visada atslinks, tai – natūralu, nes kiekvienos mamos esminis gyvenimo noras – būti pačia geriausia mama. Ta kaltė kaip vėjelis ateina ir leiskime jam lėkti!“, – lengviau į viską žiūrėti skatina daugiavaikė mama B. Nicholson.
Norint išeiti iš slegiančio jausmo derinant darbą ir motinystę, „Beatos virtuvės“ įkūrėja kviečia pagalvoti apie tai, ko moteris iš tikrųjų nori gyvenime.
„Net jei dabar išeitumėte iš darbo, išimtumėte vaikus iš darželio ir atleistumėte auklę, po trijų mėnesių jau galvotumėte – kas aš? Kur aš ir mano gyvenimas? Todėl geriau stabtelėti ir dažniau užduoti sau klausimą – ko aš noriu, kas man šiame gyvenimo etape svarbiausia? Priimti gyvenimą tokį, koks jis yra, be nereikalingo savęs kaltinimo, yra svarbu, nes taip geriausia visiems. Kaltę jaučianti mama nėra laiminga mama. O pati geriausia mama yra laimingas žmogus, taip kad ne veltui Elza filme „Ledo šalis“ dainavo „Let it go!“ – paleiskime tą kaltę, neužsibūkime su ja“, – ragina B. Nicholson.
Ji įsitikinusi, kad frazė „Laiminga mama – laimingi vaikai – laiminga šeima – laiminga šalis!“ yra pilna tiesos ir pirmiausia kviečia darbus ir motinystę derinančias moteris atleisti pačioms sau.