- The beginning
- Formula
- About work-life balance formula
About work-life balance formula
„Ateityje mes visi esame nuostabūs žmonės“
– Dan Ariely
Lietuviškas terminas „darbo ir asmeninio gyvenimo derinimas“ yra angliškojo „work-life balance“ vertinys. Bendriausia prasme, tai konceptas kalbantis apie tai, kad pilnavertiškam egzistavimui reikalinga atrasti balansą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo, nes tiek viena, tiek kita yra reikalinga, jog galėtume ne tik išgyventi, bet ir gyventi (iš didžiosios G.). Ir nors idėja nuo pat pradžių buvo graži, tiesmukas derinimas („ateinu į darbą laiku, išeinu laiku, likęs laikas skirtas sau“) kėlė ir kelia daugiau problemų negu turėjo išspręsti. Visų pirma, tai susiję su įsivaizdavimu, kad „balansas“ yra ne procesas, bet rezultatas, būsena, kurią kiekvienas gali pasiekti kiekvieną dieną. Tokiame požiūryje yra užkoduotos bent dvi didelės problemos:
– bandymas kiekvieną dieną, nesvarbu, ar vaikas serga, ar darbe gaisras (tiesiogine ar perkeltine prasme) išlaikyti balansą kiekvienoje gyvenimo srityje sukelia tik dar daugiau disbalanso ar chaoso;
– kas suteikia pilnatvę ir pasitenkinimą jaunam žmogui (karjera, kelionės, materialinė gerovė) nebūtinai yra tas pats, kas ją suteikia vyresniems žmonėms (santykiai, sveikata, bendruomenė, dvasingumas).
Daugiaubalanso.lt „Darbo ir asmeninio gyvenimo formulė“ į balansą ir skirtingų gyvenimo sričių derininimą kviečia pažiūrėti, kaip į:
– kiekvienam unikalų sprendimą (atsakymą);
– procesą, kuriame jūsų balansas ir savijauta ilguoju laikotarpiu yra svarbiau nei tai, kiek jums teko dirbti trečiadienį ar kiek galėjote skirti laiko jogai ketvirtadienį. Galbūt viena savaitė darbe bus sunkesnė už kitą, galbūt net visas mėnuo, bet tuo pačiu… Gal vėliau pasiimsite atostogų ar pradėsite dirbti pusę etato ar į jūsų skyrių priims daugiau žmonių, kas leis jums lanksčiau dirbti iš namų ir daugiau laiko skirti šeimai?
– apsidraudimą nuo sunkių dienų. Įsivaizduokite, kad visas jūsų gyvenimas, kaip koks stalas ar kėdė, laikosi ant kojų. Viena koja yra „darbas“, kita „asmeninis gyvenimas“ už kurio mes dažniausiai įsivaizduojame šeimą, vaikus. Bet asmeninis gyvenimas ar tiesiog gyvenimas yra gerokai daugiau – tai ir sveikata (miegas, mityba, fizinė forma), jūsų hobiai, draugai, emocinė sveikata, dvasingumas, religingumas, buitis, etc. Kuo jūsų gyvenime daugiau ir stipresnių „kojų“, tuo mažiau šansų, kad vienai jų sulūžus, neatlaikius, jūsų gyvenimo namas nesugrius. Vis tik labai dažnai būna kaip tik atvirkščiai – netekus darbo atrodo sugriūva pusė gyvenimo. Lygiai tas pats nutinka netekus artimo žmogaus ar vaikams pradėjus gyventi savo gyvenimą. Bet taip neprivalo būti ir todėl kviečiame žaisdami su formule ne tik pasižymėti kiek faktiškai kuriai savo gyvenim sričiai (kojai) skiriate laiko, bet ir įvertinę kiekvienos kojos privalumus, pagalvoti, kiek norėtumėt ar galėtumėt skirti jai laiko, jeigu tai galėtų padėti gyventi įdomesnį, pilnavertiškesnį, gražesnį gyvenimą. Nebūtinai šiandien. Gal rytoj? Gal kažkada šią savaitę? Nuo kito mėnesio? Tinka. Tiesiog pabandykit.