Formulė

Naudingos nuorodos

Daugiau balanso savaitės planas (šablonas):

daugiaubalanso.LT-Savaitesplanas (docx); .daugiaubalanso.LT-Savaitesplanas(pdf).  Jeigu tikrai norite ir esate pasiruošę kažką keisti savo gyvenime, kad jame būtų daugiau balanso, šis paprastas šablonas yra gera pradžia. Atsispausdinkit ir pradėkite pildyti nuo veiklų, kurioms norėtumėt rasti daugiau laiko. Geriausia būtų, jeigu vienai naujai balanso „kojai“ skirtumėte bent keturias savaites, jog šis pokytis turėtų nors minimalių šansų tapti nauju įpročiu (nuo veiklos aktyvumo, t.y. ji kasdienė ar mėnesine, rekomenduojama skirti nuo vieno iki 6 mėnesių). Jeigu manote, kad vienu kartu galite įvesti (ar / ir išvesti) kelias naujas veiklas – bandykite. Vėliau, aplinkui, sudėkite kitas veiklas ir jau turimus įsipareigojimus. Jeigu pirmąją savaitę matote, kad kažkas nepavyko, antros savaitės kalendorių atitinkamai pakoreguokite. Kad kažkas iš karto nepavyks, nereiškia, kad jūs negalite, tai ne jums ar, kad esate niekam tikę – tik tiek, kad kaip mūsų dabartiniai įpročiai ir rutinos atsirado ne per vieną savaitę ar mėnesį, taip ir juos pakeisti reikės nemažai laiko.

KNYGOS:
(Čia pateikiamos tik pagrindinės knygos apie darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą bei įpročių keitimą, kurios yra aktualios kalbant apie bet kurią iš formulės/ gyvenimo sričių. Knygų rekomendacijas atskiroms formulės sritims rasite po jus dominančių sričių aprašymais).

Apie darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą:

The Work-Life Balance Myth“ (David J. Mcneff, 2021). Kiekvieno(s) iš mūsų gyvenimą sudaro sluoksniai: šeima, profesija, asmeninis gyvenimas, intelektualinė veikla, emocinė ir fizinė sveikata, dvasinis pasaulis. Visi jie svarbūs, kalbant apie harmoniją gyvenime. Autorius pateikia pasiūlymus, kaip atrasti šią harmoniją, apžvelgdamas kiekvieną iš gyvenimo sluoksnių atskirai bei analizuodamas pavyzdžius iš savo klientų gyvenimo. Knygoje taip pat pateikiami praktiniai patarimai, kaip atsižvelgti į asmeninius poreikius ir sumažinti stresą bei įveikti kylančius asmeninio gyvenimo ir darbo derinimo iššūkius.

Work-Life Balance“ („Harvard Business Review Guides“, 2019). Straipsnių ir tekstų rinktinė apie darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą. Apžvelgiamos tokios temos kaip laiko valdymo įpročiai ir technikos, ribų tarp skirtingų gyvenimo sričių nustatymas, kaip nedirbti viršvalandžių bei gerbti savo poilsio laiką, kaip naudotis lanksčiomis darbo formomis ir kitomis priemonėmis, kaip išlaikyti ir stiprinti socialinius ryšius ir santykius su artimais žmonėmis, kaip pasirūpinti savimi ir skirti laiko sau.

Win at Work and Succeed at Life: 5 Principles to Free Yourself from the Cult of Overwork“ (Michael Hyatt and Megan Hyatt Miller, 2021). Remdamiesi moksliniais organizacinių mokslų ir psichologijos tyrimais ir pasitelkę atvejų studijas iš savo klientų gyvenimo, knygos autoriai pateikia 5 principus, kaip pasiekti darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą be įtampos ir streso. Knygoje pateikiama, kaip išvengti perdegimo ir pervargimo profesinėje srityje, kaip permąstyti darbą ir produktyvumą, kaip sulėtinti ritmą ir susigrąžinti visavertį gyvenimą.

Time to Breathe: Navigating Life and Work for Energy, Success and Happiness“ (Dr. Bill Mitchell, 2020). Knygoje pateikiami praktiniai patarimai ir idėjos iš psichologijos daktaro darbo patirties, siekiant grąžinti žmones į geresnės energijos, pusiausvyros, pilnatvės ir labiau subalansuoto mąstymo apie save būseną. Autorius moko, kaip užkirsti kelią perdegimui ir išlaikyti gerą emocinę sveikatą.

Make Time. How to Focus on What Matters Every Day“ (Jake Knapp ir John Zeratsky, 2018). Be didelių teorijų labai praktinė knyga apie gudrybes, kurios gali padėti geriau valdyti savo laiką ir energiją. Visa knyga yra praktiškai vienas ilgas patarimų sąrašas – belieka išsirinkti tinkamiausius ir taikyti juos savo kasdieniame gyvenime.

Total Leadership: Be a Better Leader, Have a Richer Life“ (Steward D. Friedman, 2014). Knygos autorius darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą pateikia kaip skirtingų sričių papildomumą, išskirdamas keturias svarbiausias: darbą, namus, laiką sau ir bendruomenę. Pateikiama daug praktinių patarimų, kaip visas jas derinti ir supinti į visavertį gyvenimą.

Workparent: The Complete Guide to Succeeding on the Job, Staying True to Yourself, and Raising Happy Kids“ (Daisy Dowling, 2021). Išsami knyga apie vaikų auginimo ir darbo derinimą, apimanti visus vaiko raidos etapus (taip pat ir nėštumą), auginimo metus bei karjeros laikotarpius. Labai praktinė ir plataus turinio knyga, apimanti tokias temas kaip tinkamas turimų resursų panaudojimas (pagalbos iš išorės, laiko, finansinių), darbo sąlygų ir priemonių prisitaikymas, bendravimas su vaiku apie darbą, vaiko poreikių patenkinimas dirbant, pasirūpinimas savo poreikiais (sveikata, mityba, energija, jausmais), vaikų auginimas be partnerio (-ės), vaikų auginimo dalijimasis su partneriu (-e) ir kt. Šeimos ir darbo derinimo tema viena geriausių ir išsamiausių knygų.

Apie įpročių ketimą:

ATOMINIAI ĮPROČIAI: lengvas ir patikrintas būdas išsiugdyti gerus įpročius ir nugalėti blogus“ (James Clear, 2019). „Jei sunku pakeisti savo įpročius, problema – ne jūs. Problema – jūsų sistema. Prie blogų įpročių vis grįžtate ne todėl, kad nenorite keistis, bet todėl, kad turite netinkamą sistemą, kuri užkerta kelią pokyčiams. Jums reikia ne pakilti iki savo tikslų, o nusileisti iki susikurtų sistemų. Knygoje „Atominiai įpročiai“ rasite patikrintą sistemą, kuri jus pakylės į naujas aukštumas.“ Knyga taip pat padės į savo gyvenimą įtraukti daugiau struktūros ir dalykų, kuriuos norite įtraukti.

Kasdien geresnis: įpročių valdymo menas“ (Gretchen Rubin, 2016). „Kiekvienas kruopščiai išugdytas įprotis – mūsų gyvenimo architektūrinis projektas – suteiks galimybę patiems sėkmingai keistis ir norima linkme pasukti savo karjerą ar asmeninę istoriją. Gali tekti paplušėti, kol įtvirtinsime įprotį, tačiau vėliau jis padės veikti negalvojant, sutaupyti jėgų, kurias galėsime nukreipti į laimingesnio, prasmingesnio gyvenimo kūrimą.“ Aukščiau minėta knyga „Atominiai įpročiai“ rekomenduojama keičiantiesiems įpročius, o G. Rubin norisi rekomenduoti tiems, kurie skaito patarimus, dalijamus žiniasklaidoje, žurnaluose ir vos perskaitę ar pabandę pritaikyti juos savo gyvenime, atranda, kad tai neveikia. Autorė išskiria keturis asmenybių tipus, kurių kiekvienai reikia kardinaliai skirtingo priėjimo, kad pokyčiai virstų įpročiais.

„Geri įpročiai, blogi įpročiai: išliekančių teigiamų pokyčių įgyvendinimo mokslas“ (Wendy Wood, 2021)
„Net 43 proc. dienos mes praleidžiame darydami dalykus, apie kuriuos net nepagalvojame. Tai reiškia, kad beveik pusė mūsų veiksmų – ne sąmoningi pasirinkimai, o pasąmonės, kuri paskatina mūsų kūną veikti laikantis išmokto elgesio, darbo rezultatas. Kaip mes reaguojame į aplinkinius; kaip elgiamės per susirinkimą; ką perkame; kada ir kaip sportuojame, valgome ir geriame – iš tiesų begalė dalykų, kuriuos darome kasdien, nepriklausomai nuo jų sudėtingumo, atliekama nesikišant sąmoningam protui. Visa tai mes darome automatiškai. Vienaip ar kitaip elgiamės iš įpročio. Ir vis dėlto panorėję pakeisti elgesį kliaujamės valia. Vis atsigręžiame į sąmoningą aš, tikėdamiesi, kad siekiant teikiamų pokyčių pakaks ryžto ir noro. Ir būtent todėl daugumai mūsų nepavyksta. Tačiau kas, jei siekdami savo tikslų galėtume pasitelkti išskirtinę pasąmonės, kuri jau atsakinga už didelę dalį mūsų kasdienių darbų, galią?“

Time Smart: How to Reclaim Your Time and Live a Happier Life (Ashley Whillans, 2020). Keturi iš penkių suaugusiųjų teigia jaučiantys, kad turi per daug veiklų, tačiau neturi joms pakankamai laiko. Šie, laiko neturintys žmonės kasdien patiria mažiau džiaugsmo. Jie mažiau juokiasi. Jie yra mažiau sveiki, mažiau produktyvūs ir labiau linkę išsiskirti. Vieno tyrimo metu atskleista, kad su laiku susijęs stresas turėjo stipresnį neigiamą poveikį laimei nei nedarbas. Kaip ištrūkti iš šių laiko spąstų, verčiančių taip jaustis ir neleidžiančių mėgautis gyvenimu? A. Whillans siūlomi metodai atlaisvins sekundes, minutes ir valandas, ilgainiui tapsiančias savaitėmis ir mėnesiais, kurias galėsite investuoti į pozityvius, malonius, sveikus užsiėmimus.

Kada. Mokslinės paslaptys, kaip parinkti tinkamiausią laiką“ (Daniel H. Pink).„Gyvenime susiduriame su galybe situacijų, kai turime apsispręsti, kada geriausia imtis vienų ar kitų veiksmų: dvejojame, kada tinkamiausias metas keisti profesiją, nutraukti santuoką, pranešti blogas naujienas ar pradėti naują veiklą. Daugelį sprendimų „kada“ priimame vadovaudamiesi intuicija ir esame įsitikinę, kad tinkamai parinkti laiką – menas. Knygoje KADA vadybos ir motyvavimo ekspertas, keleto bestselerių autorius Danielis H. Pinkas atskleidžia, kad, priešingai nei daugelis manome, tinkamiausio laiko parinkimas – tai mokslas. Išanalizavęs šimtus ekonomikos, chronobiologijos, socialinės psichologijos studijų ir tyrimų, D. H. Pinkas priartėja prie paslaptingojo mokslo apie laiko parinkimą esmės. Knygoje sutelktos įžvalgos nurodo aiškią kryptį, kaip dirbti našiau ir gyventi kokybiškiau, o praktiniai pratimai skatina įgytas žinias taikyti kasdieniame gyvenime.“

Netobulumo dovanos. Kaip nustoti gyventi svetimą ir pradėti gyventi savo gyvenimą“ (Brene Brown). Knygoje autorė pateikia pagrindines kliūtis, kurios neleidžia gyventi savo norimo gyvenimo ir pristato 10 kelrodžių, kurie galėtų padėti tai keisti: autentiškumas, užuojauta sau, psichologinis atsparumas, dėkingumas ir džiaugsmas, intuicija ir tikėjimas, kūrybingumo ugdymas, žaidimas ir poilsis, ramybė ir vidinė tyla, prasmingas darbas bei juokas, daina ir šokis.

Kita

https://www.ted.com/, kurių šūkis „Ideas worth spreading“ (liet. idėjos, kurias verta skleisti) nuolat savo biblioteką pildo įdomiais pašnekovais ir temomis.

 

Klausimai? Komentarai? Pasiūlymai? formule@daugiaubalanso.lt